More
  Ana SayfaSPORYüzmede Kara Antrenmanı Önemi

  Yüzmede Kara Antrenmanı Önemi

  Kara Antrenmanı Yüzmenin Performansını Arttır Mı? Yüzmeden Önce Kaç Dakika Antrenman Yapılmalı? Hangi Hareketler Tercih Edilmelidir? Yorgunluk Çeşitleri Nelerdir?

  Yüzmeden önce kara antrenmanı oldukça önemlidir. Kimileri yüzmede performansı arttırmak amacıyla antrenman  yaparken  kimileri ise yüzme sırasında sağlık sorunları yaşamamak, yüzmeyi desteklemek amacıyla  yapmaktadır. Yüzmeden önce gevşemek, kasları açmak yüzmedeki performansı arttırmaktadır.

  Yüzmeye başlamadan 15-20 dakika antrenman yapılmalıdır. Yüzmede kara antrenmanlarında kullanılan bazı önemli ekipmanlar şunlardır; Bosu balance topu, tera band, ağırlık topu, dumbbell, swiss ball, mini ball…

  Yüzme Sonrası Neden Yorgunluk Hissedilir? Yorgunluk Çeşitleri Nelerdir?

  Yüzme sonrası bireylerde yorgunluk oluşur. Ve bu yorgunluk dört başlık altında ele alınır. Bunlar; Kas- iskelet sistemi yorgunluğu, fizyolojik yorgunluk, metabolik yorgunluk ve  psikolojik – mental yorgunluktur.

  Kas İskelet Sistemi Yorgunluğu: Bu yorgunluk çeşidi yüzücülerde en fazla görülen yorgunluk çeşididir.  Bölgesel olarak vücudun herhangi bir yerinde ağrının oluşmasıdır. Kaslarda kasılma, kaslarda gerginlik, eklemlerde sıvı azalması, kaslarda atrofi, eklem hassasiyeti gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

  Fizyolojik Yorgunluk: Bireylerin  dönemsel olarak kan değerlerinde yükselme ya da azalmanın oluşmasıyla ortaya çıkan yorgunluk çeşididir. Düzenli aralıklarla doktor kontrolünde takip edilmelidir. Kişiye özel beslenme listesi uygulanarak değerler yükseltilir.

  Metabolik Yorgunluk: Sporcuların gün içerisinde çok fazla antrenman yapması dahilinde ortaya çıkmaktadır. Bireylerde halsizlik, isteksizlik ve yorgunluk şeklinde kendini göstermektedir. Doktor kontrolünde beslenme listesi ve mineral gıda takviyesi ile tedavi edilmektedir.

  Psikolojik- Mental Yorgunluk: Bireylerin psikolojik olarak kendisini olumsuz düşünceler ile aşağıya doğru çekmesidir. Sporcunun kendisini başaramayacağına inandırması, yarışı gözünde büyütmesi başarı motivasyonun olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Böylelikle, kaslardan gelen sinyaller sporcunun eforu devam ettirebilme güdüsünü olumsuz yönde etkilemektedir.

   

  En Çok Okunanlar