More
  Ana SayfaGenelYumurtalı Kahve Tarifi… İsveç Yumurtalı Kahve Nasıl Yapılır?

  Yumurtalı Kahve Tarifi… İsveç Yumurtalı Kahve Nasıl Yapılır?

  İçinde yumurta olan bir kahve içmeyi hayal edebilir misiniz? Şu an pek çoğunuza çok kötü geliyor olabilir. Sizlere çokta hoş gelmeyebilir ama İsveçliler için yumurtalı kahve favori içeceklerden biri… İsveç Yumurtalı Kahve Nasıl Yapılır? İsveç Yumurtalı Kahve Tarifi

  Çocukken annelerimiz kilo alalım diye sütün içine bıldırcın yumurtası atıp içirirlerdi. İşte İsveçliler bu uygulamayı kahveleri için yapıyorlar. Yumuşak içimli ve lezzetli bu kahve nasıl yapılıyor diye merak edenler için tarifini araştırdık. İşte  İsveç Yumurtalı Kahve Tarifi…

  Yumurta kahvesi, çiğ yumurtanın bir fincan kahvenin içine kırılarak karıştırılması ve ocakta pişirilmesi sonucu elde edilen sıra dışı bir içecektir. Yumurta kahvenin içinde yer alan yabancı maddeleri ve olası zararları en aza indirir. Birçok barista ve kahve uzmanı bu içeceği “İskandinav yumurtalı kahve” veya “İsveç yumurtalı kahve” olarak adlandırır.

  Kahve uzmanlarına göre yumurtalı kahve 1800’lü yıllardan beri yapılıyor. Kahvenin içine yumurta konmasının  ise çok ilginç bir nedeni var. Kahve kültürü aynı Türkiye’deki çay kültürü gibi İskandinavya’da çok yaygın ve sık tüketilen bir içecek. Ancak, 1800’lü yıllarda her zaman kahve  bulmak günümüzdeki  gibi kolay değil ve kahve telvelerinin tekrar kullanılması için temizlenmesi gerekiyor. İşte bu noktada devreye yumurta giriyor. Aslında yumurta kahveyi temizlemek ve yeniden kullanılmasını sağlamak için kullanılıyor. 

  Yumurtalı kahve sevenler kahvenin tadının ve asidik değerinin yumurta tarafından iyileştirdiğine ve yumurtanın daha yumuşak içimli bir kahve ortaya çıkmasını sağladığında hem fikir. 

  Yumurtalı Kahve Nasıl Yapılır?

  Malzemeler:

  3 yemek kaşığı iri öğütülmüş kahve 

  2 bardak su 

  Yarım bardak soğuk su

  1 yumurta 

   

  Yapılışı:

  İki bardak suyu ocağa koyun ve kaynamasını bekleyin.

  Yumurta, yumurtanın kabukları ve telveyi bir kasenin içine alın ve malzemelerin tamamem karıştığından emin olun. 

  Kahve ve yumurta karışımını 30 saniye bekletin.

  Yumurtalı karışımı ocaktaki suyun içine yavaşça ekleyin ve karıştırmaya devam edin. 

  Bu şekilde 4 dakika pişirin.

  Tencereyi ocaktan alın ve 1 dakika bekletin.

  Soğuk suyu ekleyin. 

  Kepçe veya bir elekten geçirerek bardaklarınıza dökün. 

  İşte kahveniz hazır…

  En Çok Okunanlar