More
  Ana SayfaSAĞLIKYorgunluğunuzun Sebebi Cep Telefonunuz Olabilir! Yorgunluk nedenleri nelerdir?

  Yorgunluğunuzun Sebebi Cep Telefonunuz Olabilir! Yorgunluk nedenleri nelerdir?

  Hayatımızın büyük bir parçası olan akıllı telefonların yorgunluğa neden olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre sürekli elinizde olan hatta bağımlılık yapan akıllı telefonların aynı zamanda yorgunluğa neden olduğu da ortaya çıktı. Peki yorgunluk nedenleri nelerdir? Akıllı telefonların zaraları nelerdir? İşte bu soruların cevapları…

  Hemen hemen her yaşta insanın artık rahatlıkla kullandığı akıllı telefonların insan sağlığına pek çok zararı var. Bunların en önemlilerinden biri de bağımlılık yaparak farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olması. Bilimadamları akıllı telefonların insan sağlığına olan etkilerini araştırdıkları bir çalışmalarında akıllı telefon bağımlılığının uykuya dalmada güçlüğü neden olduğunu ve uyku süresini azaltarak uyku kalitesini bozduğunu ortaya  koydu. Geceleri yaşanan bu uykusuzluk ise gündüzleri kendinizi yorgun hissetmenize neden oluyor.

  “Frontiers Psychiatry” psikoloji dergisi çarpıcı bir araştırma yayınladı. Dergide yer alan habere göre; bilim insanları 18-30 yaş arası 1000’den fazla kişinin akıllı telefon kullanma eğilimlerini incelendi. Deneklere telefon kullanımları ile sorular soruldu. Alınan cevaplara göre; deneye katılanların yüzde 40’ının telefon bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin gece geç saatlere kadar ellerinde telefonla yatalarının içinde bekledikleri anlaşıldı.

  Bilim insanları geç saatlere kadar telefona bakarak uyumadan durabilmeyi bağımlılıkla ilişkilendirdiler. Yapılan araştırmada gece geç saatlere kadar telefonla vakit geçiren kişilerin uyku düzenlerinin bozuk ve kalitesiz olduğu ortaya çıktı. Gece yatmadan önce akıllı telefonla vakit geçirmek uykuya dalma süresinin uzamasına neden oluyor. Uzmanlar akıllı telefon bağımlılığından kurtulmak için telefon ekranlarının gri modda kullanılması gerektiğini ifade ettiler. Uzmanlara göre bu modda kullanılan telefonlar daha az ilgi çekici oluyor.

  Araştırmaya katılan bilim insanları yatak odalarında akıllı telefon, laptop gibi elektronik cihazların bulunmaması gerektiğini söyleyerek bu tarz cihazlardan gelen ışıkları melatonin hormonunun çalışmasına etki ederek uyku düzenine zarar verdiğini söylediler.

  En Çok Okunanlar