More
  Ana SayfaGÜNDEMYılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Neden Öldü?

  Yılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Neden Öldü?

  Türk sinemasının en önemli oyuncularından Çirkin Kral lakaplı Yılmaz Güney’in bugün doğum günü… 1 Nisan tarihinde doğan Yılmaz Güney, 1937 tarihinde dünyaya geldi. Yılmaz Güney, 9 Eylül 1984 tarihinde yaşama veda etti. Yılmaz Güney KimdirYılmaz Güney Neden Öldü? sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

  Yılmaz Güney yaşamı boyunca senaristlik, oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Cannes film festivalinde ödüle layık görülen Yılmaz Güney’in ülkemizde geniş bir hayran kitlesi var. Yılmaz Güney hayranları Yılmaz Güney Kimdir? Yılmaz Güney Neden Öldü? sorularının yanıtlarını araştırmaya başladılar.

  Yılmaz Güney Kimdir?

  Gerçek adı Yılmaz Pütün olan Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 tarihinde Yenice, Yüreğir, Adana’da doğdu. Köylü bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Güney, üniversite okumak için istanbul’a gitti. Bu sırada Atıf Yılmaz ile tanıştı. Güney bu sıralarda hikayeler yazmaya başladı. Belli bir yaşa kadar Adana’da yaşayan Güney, filmlerinde ve senaryolarında sık sık Adana’dan bahsetti.

  Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik adlı filmlerin hem senaryolarını yazdı hem de bu filmlerde oyuncu olarak yer aldı. Yılmaz Güney’in yazdığı hikayeler Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilerde yayınlandı. Çirkin Kral lakabını alan oyuncu, 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oyuncu daha sonra 13 Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  9 Ekim 1981 tarihinde Isparta Yarı Açık Cezaevinde cezasını çekerken yurt dışına kaçtı. Fransa’da yaşamını sürdüren Güney, Cannes Film Festivali’nde ödül aldı. Güney, 1966’da Nebahat Çehre ile evlendi. Yılmaz Güney ikinci evliliğini Fatoş Güney’le yaptı. Çiftin Yılmaz ve Birten isimlerinde iki çocukları oldu.

  Yılmaz Güney Neden Öldü?

  Fransa’da yaşayan Güney, mide kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. 9 Eylül 1984 tarihinde vefat eden Güney, öldüğünde 47 yaşındaydı. Mezarı Paris’te bulunan Père Lachaise Mezarlığı’nda 62. kısımda bulunuyor.

   

  En Çok Okunanlar