More
  Ana SayfaBİYOGRAFİLERYıldız Tezcan Kimdir?

  Yıldız Tezcan Kimdir?

  Yıldız Tezcan Kimdir? Yıldız Tezcan’ın sabah saatlerinde yayınlanan Alişan ve Demet Akalın’ı programına konuk olması ile merak edilen bir soru oldu. Usta ses sanatçısı ve oyuncu Yıldız Tezcan yaşam öyküsü ve hakkındaki bilgiler merak edilmeye başlandı. 

  Yıldız Tezcan uzun yıllardır televizyonlarda görünmüyordu. Tezcan bu sabah Demet Akalın ile Alişan’ın programına çıktı. Ünlü sanatçının programa katılması ile herkes Yıldız Tezcan kimdir? Yıldız Tezcan kaç yaşında? Yıldız Tezcan türküleri gibi soruları aratmaya Tezcan’ın yaşam öyküsünü araştırmaya başladılar. 

  Yıldız Tezcan Kimdir?

  Yıldız Tezcan, 15 Mart 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Tezcan’ın babası Cemal Konca Türkiye’nin ilk makyözlerinden biridir. Tezcan, Şişli, Talat Paşa orta 2.nci sınıftan sonra eğitim hayatına devam edememiştir. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenen sanatçı,henüz 9 gibi küçük bir yaşta ilk plağını doldurdu. Okuduğu eser bir çocuk şarkısı olan “Orda Bir Köy Var Uzakta” oldu. Tezcan, belediye Konservatuarı’nda eğitim aldıktan sonra musiki üstadlarından dersler aldı.

  İlk profesyonel çalışmasını 1963’de Grafson Plak şirketiyle yaptı. Tezcan yapılan bu anlaşmanın ardından“Şahin İdim / Tosuno” adında 78 Devirli Taş plağını çıkardı. Daha sonra Odeon şirketi ile mukavele imzaladı.“Hele Dadaş,  “Erzurum Dağları, Aman Dünya Ne Dar İmiş, “Mühür Gözlüm ve “Hastahane Önü İncir Ağacı” “Esmerim, “Vur Sineme Öldür Beni, gibi şarkılarını bu şirketle yapmış olduğu anlaşma neticesinde doldurmuştur.

  Bu şirket çatısı altında yaptığı çalışmalar büyük üne kavuşmasını sağladı.  Bu büyük çıkışın ardından 1965 yılında Ümit Utku‘nun çektiği ilk filmi “Gönül Kuşum” filminde, yer aldı. Daha sonra Yılmaz Güney ile  “Aşkın Gözyaşları, “Berduş Yıldız, “Yayla Kartalı, “Kaldırım Meleği, “Kırık Saz, “Mühür Gözlüm ve “Ezom” gibi büyük gişe hasılatına sahip filmlerde yer aldı.

  Sonraki yıllarda “Para ile Saadet Olmaz, “Sevemedim Kara Gözlüm, “Agora Meyhanesi, “Benim de Canım Var, “Zalimin Zulmü” gibi plaklarla tarzının dışına çıkarak yeni bir yola girmiş oldu.

  1972’de Yavuz Plak’la anlaştı. Bu şirketle çalışırken “Unutursun Diye” arabesk 45’liği büyük ilgi görür ve bir başarı elde eder. Sanat yaşamında pek çok ünlü ve değerli isimle çalışan sanatçı, bir süre Ankara Radyo’sunda yer aldı ama daha sonra buradan ayrıldı. Sanatçı Türkiye’de en çok plak çıkaran kadın unvanına sahiptir. 90’lı yıllara Yıldız Tezcan,  yurt dışında sahne çalışmalarına ağırlık verdi. Tezcan’ın Ömer ve Önder adlarında iki oğlu vardır. 

   

  Yıldız Tezcan Filmleri :

  1986 – Kiralık Kadın (Sinema Filmi)

  1986 – Cemile (Sinema Filmi)

  1973 – Ezom – Bir Dost Bulamadım (Ezo) (Sinema Filmi)

  1969 – İki Yetime (Sinema Filmi)

  1969 – Tatlı Sevgilim (Sinema Filmi)

  1969 – Gurbette Ölenler (Sinema Filmi)

  1968 – Yayla Kartalı (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1968 – Kara Bahtım (Sinema Filmi)

  1968 – Cilalı İbo İstanbul Kaldırımları (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1967 – Şark Yıldızı (Sinema Filmi)

  1967 – Zehirli Çiçek (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1967 – Yayla Kızı Yıldız (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1967 – Nemli Gözler (Sinema Filmi)

  1967 – Mühür Gözlüm (Sinema Filmi)

  1967 – Kızım Duymasın (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1967 – Kimsesizim (Sinema Filmi)

  1966 – İçimdeki Alev (Sinema Filmi)

  1966 – Yetimlerin Türküsü (Sinema Filmi)

  1966 – Sevda Çiçeğim (Sinema Filmi)

  1966 – Mahzun Gönüller (Sinema Filmi)

  1966 – Kırık Saz (Sinema Filmi)

  1966 – Kaldırım Meleği (Sinema Filmi)

  1966 – Hazreti Ayşe (Sinema Filmi)

  1966 – Aşkın Gözyaşları (Yıldız) (Sinema Filmi)

  1965 – Gönül Kuşu (Yıldız) (Sinema Filmi)

  Yıldız Tezcan Müzikleri:

  1986 – Kiralık Kadın (Müzik) (Sinema Filmi)

  Müzik ekibi :

  1968 – Cilalı İbo İstanbul Kaldırımları(Müzik Koordinatörü) (Sinema Filmi)

  1967 – Zehirli Çiçek (Müzik Yönetmeni) (Sinema Filmi)

   

  En Çok Okunanlar