Yeni bir egzersiz akımı: Suda yapılan egzersizlerin faydaları

0
7

Water aerobics yani suda yapılan egzersizler, hem spor hem de bilim dünyası tarafından kabul gören faydaları ile son dönemlerin en çok dikkat çeken egzersiz çeşitlerinden biri olmayı başardı. Araştırmalara göre günlük spor aktivitelerini suda yapmayı tercih eden kişiler, en az karada spor yapanlar kadar yağ yakarken, aynı miktarda kas inşa etmeyi de başarıyor. Diğer yandan kardiyo, güç ve dayanıklılık egzersizlerinin birleşimi olan su egzersizleri, kasları ve eklemleri zorlamıyor, serin ve rahatlatıcı bir spor deneyimi sunuyor.

Hazır yaz yaklaşmış, havalar ısınmaya başlamışken, serinlerken forma girmenizi sağlayacak suda yapılan egzersizlerin faydalarını sizler için bir araya getirdik:

1Kas gücünde artış

Aynı anda pek çok farklı yönde hareket eden bir madde olan suyun, hareket esnasında vücut üzerinde yarattığı direnç, havanın direncinin 42 katı kadar daha fazla. Dolayısıyla suda yapılan egzersizler, kasları daha çok çalıştırıyor.

2Artan esneklik

Suda yapılan egzersizlerde vücut suyun çok yönlü direncine karşı gelmeye çalıştığından, eklemlerin hareket kabiliyeti de artıyor. 2007’de yapılan bir araştırmaya göre, 12 hafta boyunca su egzersizi yapan katılımcıların süre sonunda güçlendiği, esnekliklerinin ve hareket kabiliylerinin arttığı gözlemlenmiş.

3Vücut üzerinde daha az baskı

Klasik açık hava ya da spor salonu egzersizlerinde, zemin, eklemler üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Ne var ki suyun kaldırma kuvveti, yapılan hareketlerin eklemler üzerindeki darbe etkisini azaltıyor. Yani suda koşmakla karada koşmanın eklemler üzerindeki baskısı aynı olmuyor.

4Stres ve anksiyeteyi azaltıyor

Suyun küçük dalga hareketleri, içinde bulunması keyifli bir spor ortamı sunarken, bir yandan da stres ve anksiyete üzerinde sakinleştirici bir etki yapıyor.

5Kalori yaktırıyor.

Güç, denge ve kardiyo antrenmanlarının karışımından oluşan water aerobics, vücudun tamamının çalıştığı bir egzersiz formu olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığınız aktivite, suyun direnci, vücut ağırlığınız, suyun sıcaklığı gibi bileşenlere göre değişmekle birlikte, suda yapılan egzersizler 1 saatte ortalama 400-500 kalori yakmanızı sağlıyor.

6Kan basıncını düşürüyor.

Suyun direnci, yalnızca kasların çalışmasını sağlamıyor aynı zamanda kan dolaşımını da düzenliyor. Daha etkili kan dolaşımı, kan basıncını düşürüyor ve uzun vadede kalp krizi riskini de azaltıyor.

7Serinletiyor.

Özellikle sıcak havalarda güneşin altında ya da her zamankinden daha fazla terleyerek spor yapmak çok çekici bir fikir olmayabilir. Ne var ki, suda yapacağınız egzersizler keyifle ve serinleyerek yapabileceğiniz, verimli bir egzersiz.

8Daha az yorgunluk ve ağrı

Water aerobics egzersizleri, siz hareket ederken vücudunuzu suyun kaldırma kuvvetiyle desteklediği için spor sonrası ortaya çıkan ağrıların da daha az olmasını sağlıyor.

9Masaj etkisiyle kronik ağrılar üzerinde etkili

Vücudunuza değen hafif dalgalar, vücut üzerinde masaj etkisi yaparak özellikle kronik ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlıyor. Diz, kalça ve sırt ağrıları, su egzersizlerinin en etkili olduğu ağrılar olarak gösteriliyor.

10Postürünüzü düzeltiyor.

Yalnızca suyun içerisinde ayakta durmak bile duruşunuzu olumlu etkilerken, spor egzersizleri postürünüzün düzelmesine yardımcı oluyor. Suyun kaldırma kuvveti zayıf kaslarınız başta olmak üzere kaslarınızı ve eklemlerinizi destekleyerek suda dengeli kalabilmenize yardımcı oluyor.

 

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biri. Yıllardır spor yapmak isteyip de yeterince motive olamamış ya da kendinize en uygun sporu bulamamış olabilirsiniz. Belki de hem verimli geri dönüşü hem de vücuda sağladığı faydalarla adından sıkça söz ettiren water aerobics yani suda yapılan egzersizleri deneme zamanınız gelmiştir.