More
  Ana SayfaEKONOMİYeni Bina Yıkım Yönetmeliği Geliyor! Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Yeni Yıkım Yönetmeliği...

  Yeni Bina Yıkım Yönetmeliği Geliyor! Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Yeni Yıkım Yönetmeliği İçin Çalışacak!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bina yıkım yönetmeliği için kolları sıvadı. Bakanlık bir bina yıkılırken yanında bulunan ve yıkımdan bağımsız olmasına rağmen hasar gören binalar için yeni bina yıkım yönetmeliği getirecek.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bina yıkımları sırasında sağlam olan binalarında zarar görmesi ve bazı hasarların meydana gelmesi nedeniyle yeni bina yıkım yönetmeliği getirmeye hazırlanıyor. Yeni bina yıkım yönetmeliği ile binalar yıkılırken yıkım ruhsatı alınacak. Ayrıca, yıkımdan önce inşaat mühendisi ile anlaşma yapılacak.

  Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son zamanlarda yıkılan evlerin yanında bulunan sorunsuz binalarında hasar görmesini göz önünde bulundurarak yeni bir bina yıkım yönetmeliği hazırlanması için talimat verdi. Yeni yönetmeliğe göre binalar yıkılırken bazı kurallar dahilinde davranılarak yıkılacak. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; henüz taslak halinde olan yönetmelik 6 ay içinde yayınlanacak. Yeni bina yıkım yönetmeliğinin bir yıl sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra binalar ve istinat duvarları sadece ruhsat alınarak yıkılabilecek.

  Yıkım işlemi yapılmadan önce mal sahipleri, inşaat mühendisi ve yıkım müteahhidi ile anlaşma sağlayacaklar. Yıkım ruhsatı aldıktan sonra 3 ay içinde yıkım çalışmalar başlayacak. Yıkım başlamadan 3 gün önce çevrede bulunan mal sahipleri bilgilendirilecek. Çevrenin korunmasından ve tedbirlerden yıkım müteahhidi sorumlu olacak.

  En Çok Okunanlar