More
  Ana SayfaGÜNDEMYeni Alınan Giysiler Yıkanmalı Mı?

  Yeni Alınan Giysiler Yıkanmalı Mı?

  Yeni alınan giysiler yıkanmalı mı? Üzerinize yeni bir şey alıp ve eve getirdiğinizde çoğunuzun aklına bu soru gelir. Mağazadan ya da pazardan alınsın farketmez yine de alınan eşyaları yıkamak gerektiği düşünülüyor. Peki, giysi yıkama mantıklı mı? Yeni alınan bir giysi ilk kez giyilmeden önce yıkanmalı mı? 

  Mağazadan ya da farklı bir mekandan alışveriş yaptığınızda aldığınız giysilerin veya iç çamaşırlarının birden fazla kişi tarafından ellediğini düşünerek yıkama eğilimi gösteririz. Sadece üstümüze giydiklerimiz için değil, aynı zamanda aldığımız yatak çarşafları ya da yastık kılıfları içinde bu durum geçerli. Bazı insanlar bu tarz konularda büyük hassasiyet duyarlar ve aldıkları her şeyi hemen yıkarlar. Kimileri içinde bu durum çok abartılacak bir şey değildir ve aldığı şeyi hemen kullanabilir. 

  Bu herkese göre değişebilen bir tercihtir. Ancak şu da unutulmamalıdır. Aldığınız bir giysi ya da yatak çarşafı üretiminden evinize gelene kadar çok fazla kişinin elinden geçiyor ve çoğu zaman  bu eşyalar depolarda uzun süre tutuluyor. 

  Yeni alınan giysiler mağazalara geldiklerinde belli bir süre de askılarda duruyor. Bu sırada bazı mağazalar eşyanın  daha güzel görünmesini sağlamak için üzerine herhangi bir şey sıkmış ve parlak görünmesini sağlamış olabilir. Aldığınız kıyafeti daha önce  bir başkası denemiş ve almamış olabilir. Tüm bunların dışında mağazanın tüm tozu bu kıyafetlerin üzerine bulaşır. 

  Eğer alerjik bir bünyenize varsa ve deriniz hassasa mutlaka aldığınız kıyafetleri yıkamalısınız. 

   

  Bazı Kıyafetler Yıkanmak Zorunda! 

  Yeni alınan giysileri yıkamak bir tercih meselesi olsa da  bazı kıyafetleri mecburen yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle boya vereceğinden şüphelendiğiniz kıyafetler varsa bunları soğuk suyun altında tutarak elinizle yıkayın. Buna örnek olarak kot pantolonlar gösterilebilir. Bazı kotlar rengini teninize bile bulaştırabilir. Bu yüzden yıkanmaları gerekir.

  Yeni aldığınız çarşafları da yıkamayı ihmal etmeyin. Tüm gece üzerinde yattığınız ve uzun süre teninize değen bu kumaşlar kullanılmadan yıkanmalıdır. Genel olarak yeni alınan kıyafetlerin yıkanması gerekir. Özellike boya verecek gibi olanlar soğuk suda yıkanmalıdır. Cildiniz hassasa yıkamadan giymemeye özen göstermelisiniz. 

   

  En Çok Okunanlar