Mutfağımıza yeni giren bir lezzet: Çiğ kakaonun faydaları

Genellikle toz halde bulunan ya da çikolata yapımında kullanılan, bir başka ifadeyle hepimizin bildiği kakaodan farklı olarak; çiğ kakao, kakao çekirdeklerinin soğuk halde preslenmesi ile elde ediliyor.

Mutfağımıza yeni giren bir lezzet: Çiğ kakaonun faydaları

Bu sayede; kavrulup işlemden geçirilerek elde edilen diğer kakaonun aksine besleyici özelliklerini yitirmeyen çiğ kakao, yüksek flavonoid ve magnezyum içeriğiyle süper yiyecekler listesinde çoktan yerini almış durumda.
Kakaonun vücut için çokça faydası var. Çiğ kakao tüketmekse bunlardan maksimum düzeyde yararlanmamızı sağlıyor. Aşağıda çiğ kakaonun hem bedensel hem de zihinsel faydalarından bazılarını bulabilirsiniz:

Mutluluk veriyor
Kakao, mutluluk molekülü olarak da bilinen anandamitleri içeriyor ve bu da tüketen herkeste mutluluk hissi yaratıyor. Bunun yanı sıra beyinde seratonin seviyelerini arttırdığı da bilinen kakao, özellikle PMS dönemindeki kadınların hormon dengelerindeki düzensizlik nedeniyle yaşadıkları ruh hali değişimlerini de azaltıyor.

Kalp ve damar hastalıklarından koruyor
Çiğ kakaoda 700’den fazla antioksidan var. Kötü kolesterolü düşüren bu antioksidanlar, aynı zamanda damarların sertleşmesini de engelliyor. Ayrıca kanı incelterek akışını kolaylaştıran ve pıhtılaşmaları engelleyen kakao, felç riskini de büyük ölçüde düşürüyor.

Erken yaşlanma riskini önlüyor

İçeriğinde, yeşil çay ve şarap ile aynı antioksidanlardan bulunan kakaonun bir diğer müthiş özelliği ise hücrelerdeki oksitlenmesini ve yıkımını yavaşlatması. Hücre oksitasyonu yaşlanmanın en temel nedeni olduğu için, kakaonun yaşlanmayı geciktirdiğini söyleyebiliriz. Üstelik bu şekilde sadece genç görünmüyor, aynı zamanda genç hissediyorsunuz.

Enerji verip yorgunlukla mücadele ediyor
Özellikle bitter çikolata yediğinizde enerjinizin arttığını hissediyor musunuz? Sebebi kakaonun içinde bulunan magnezyum. Yeterli miktarda magnezyum alınmadığında halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, iştahsızlık, uyku bozukluğu ve depresyon gibi sorunlar meydana gelir. Dolayısıyla magnezyum, alımına dikkat edilmesi gereken önemli bir mineraldir ve kakao bu konuda oldukça zengin bir besindir. Ayrıca magnezyumun tip 2 diyabet, kemik erimesi ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarını da önlediği bilinmektedir.

Metabolizmayı güçlendiriyor
Antioksidan alımı, sağlık açısından çok önemlidir. Daha önce de değindiğimiz gibi antioksidan bakımından oldukça zengin olan çiğ kakao, metabolizmayı geliştirebilir ve hatta bağırsaklarda bulunan mikrobiyomların aktivitelerini de düzenleyebilir. Ayrıca düzenli kakao tüketiminde bir stres hormonu olan kortizol salınımının da önemli ölçüde azaldığı bilinmektedir.

Hafızayı geliştiriyor
Kakaonun odaklanmaya ve hafızaya iyi geldiği aslında yeni bir şey değil. Ancak yapılan araştırmalar, bunun Alzheimer gibi hafıza ile ilgili sağlık sorunlarına karşı da mücadele ettiğini ortaya koyuyor.
Genellikle toz halde bulunan çiğ kakaoyu, ister yaptığınız yiyeceklere ekleyebilir; isterseniz de içecek haline getirerek tüketebilirsiniz. Eski medeniyetlerin para yerine kullanacak kadar çok değer verdiği bu besini bugün pek çok yerde bulmanız mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER