Farklı tuzlar ve kullanım şekilleri

Mutfakta tuzdan daha önemli bir madde olmadığını söylersek yanılmış olmayız.

Farklı tuzlar ve kullanım şekilleri

Temel tatlardan biri olmasının yanı sıra, havaya yaydığı moleküller ve yemeklere verdiği aroma sayesinde dünya üzerindeki tüm mutfakların vazgeçilmezi olan tuz, çok bilinmese de aslında farklı çeşitlere ve hatta farklı renklere sahip. Beyaz sofra tuzu, bunlar arasında en yaygın bilineni ve kullanılanı. Ancak aralarında mutfak dışında da kullanım alanına sahip olanların da bulunduğu daha birçok tuz çeşidi mevcut. İşte onlardan bazıları:

Pembe Himalaya tuzu


Tuzun yeryüzündeki en saf hali olan pembe Himalaya tuzu, Himalaya dağlarındaki tuz madenlerinden elle toplanır. Rengi kırık beyazdan koyu pembeye kadar çeşitlilik gösteren bu tuz, 80’den fazla doğal mineral içerir. Pembe Himalaya tuzu, mutfağın yanı sıra spa uygulamalarında ve lamba yapımında da kullanılmaktadır.

Deniz tuzu


Buharlaşmış deniz suyundan elde edilen deniz tuzu, genellikle işlenmemiş halde bulunur ve sofra tuzundan daha iri tanelere sahiptir. Denizde bulunan çinko, potasyum ve demir gibi mineraller bakımından zengin olan bu tuz, bu nedenle diğerlerine göre daha yoğun bir tada sahiptir.


Siyah Havai tuzu


Denizden elde edilen başka bir tuz olan siyah Havai tuzu, siyah rengini bölgenin doğasında bulunan kömürden alır. İri taneli ve gevrek bir yapıya sahip olan bu tuzun özellikle deniz ürünleriyle birlikte tüketilmesi önerilir.


Kırmızı Havai tuzu


‘Alaea’ tuzu olarak da bilinen kırmızı Havai tuzu, adını ve rengini bölgedeki volkanik kil alaeadan alır. İşlenmemiş halde tüketilen ve geleneksel olarak temizlik için kullanılan kırmızı renkteki bu tuz, tıpkı siyah Havai tuzu gibi deniz ürünlerinde ve yerel yemeklerde sıklıkla kullanılır.


Tütsülenmiş tuz


Odun ateşinde 2 haftaya kadar yavaşça tütsülenen bu tuz çeşidi, yemeklere is tadı katmasıyla bilinmekte ve sevilmektedir. Tütsüleme esnasında kullanılan oduna göre tadı değişiklik gösteren tütsülenmiş tuz, et ve patates yemeklerinde kullanılır.


Fleur de sel


Fransa’nın kuzeybatı sahillerinde elle toplanan fleur de sel, aslında ‘tuz çiçeği’ anlamına gelmektedir. Oldukça ince bir kristal yapıya sahip olan tuz, toplaması zor olduğu için en pahalı tuz çeşitleri arasında yer almaktadır. Sebze ve et yemeklerinin yanı sıra çikolata ve karamel yapımında da kullanılan bir tuzdur.


Kala namak


Nepal dilinde ‘siyah tuz’ anlamına gelen kala namak, bir diğer Himalaya tuzudur. Toplandıktan sonra bir miktar kömür, bitki, tohum ve ağaç kabuğuyla birlikte bir kavanoza konulup 24 saat boyunca ocakta tutulan ve ardından soğutularak elde edilen kala namak, bu sayede kırmızı-siyah bir renge sahiptir. Yemeklerin yanı sıra Ayurveda pratiklerinde de kullanılır.

Farklı kullanım şekilleriyle tuz çeşitleri, insanların hayatındaki vazgeçilmez yerini binlerce yıldır koruyor. Yenilebilir tek taş olma özelliğine sahip tuz, aynı zamanda vücudun temel gereksinimlerinden biri. Sofra tuzuna göre daha ender bulunan bu tuz çeşitlerini fırsat bulduğunuzda deneyebilir ve farkı anlamak için kendinize bir şans verebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER