Yazın dışarıda egzersiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

0
5

Açık havada egzersiz yapmak, egzersizin belki de en güzel şekli. Bunun için yılın en uygun zamanlarından biri ise yaz ayları. Ancak yazın yükselen dereceler bu açıdan büyük bir sorun olabiliyor ve dikkatli olunmadığında sıcaklığa bağlı problemlere yol açabiliyor.

Bu nedenle yazın açık havada egzersiz yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken bazı şeylerin olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda bunlarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz:

Günün hangi saati olduğu önemli

Yazın dışarıda egzersiz yapma konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şey, hangi saatlerde dışarı çıktığınızdır. Sabah 10:00’dan öğleden sonra 15:00’e kadar dışarıda egzersiz yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Çünkü bu saatler günün en sıcak zamanlarıdır. Egzersiz için en uygun vakitse sabahın erken saatleridir.

Dar ve koyu renk giyinmekten kaçının

Sıcak havalarda açık renk giyinmek, güneş ışığını yansıtması açısından önemlidir. Aynı şekilde sizi fazla terletmeyecek bol kıyafetler tercih etmeyi ve her zaman pamuktan yapılmış giysiler giymeyi unutmayın. Dilerseniz sıcak havalarda sizi serin tutmak için özel üretilen spor kıyafetlerini de deneyebilirsiniz.

Güneş kremi kullanın

Cildinizi güneşten korumanız çok önemli. Bu nedenle yaz aylarında dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Egzersiz yaparken yanmamak ve sonrasında buna bağlı sorunlarla uğraşmamak adına en az 50 faktörlü bir güneş kremi edinmeli ve bulutlu yaz günlerinde dahi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Su için

Yazın egzersiz yapmanın olmazsa olmazı su içmeyi atlamamaktır. Dışarı çıkmadan önce 1-2 bardak su için ve yanınızda da her zaman bir su şişesi taşıyın. O sırada susadığınızı hissetmeseniz bile her 15 dakikada bir su için ve egzersiz bittiğinde buna birkaç bardak daha ekleyin.

Elektrolitler ve tuz kaybı

Terlediğimizde kaybettiğimiz tek şey su olmaz. Bunun yanı sıra tuz ve elektrolit kaybı da yaşarız. Bu nedenle vücudunuz için gerekli olan bu mineralleri aldığınızdan emin olmalısınız. Maden suyu tüketmenin yanı sıra, eğer yoğun egzersiz yapan biriyseniz bir uzmana danışarak gıda takviyesine de başvurabilirsiniz.

Açık havada egzersiz yapmak özellikle güneşli yaz günlerinde büyük bir keyfe dönüşebiliyor. Ne var ki, sıcak havanın yaptığınız egzersizleri olumsuz etkilemesini istemiyorsanız yukarıda yer verdiğimiz maddelere özellikle dikkat etmenizi öneririz. Bunların yanı sıra egzersiz yapmak için ağaçlık bir bölgeyi ve mümkünse gölgelik yerleri tercih ederseniz, sıcak havadan daha az etkileneceğinizi unutmayın.