More
  Ana SayfaSAĞLIKYatmadan Önce Yemek Yemek Sağlığa Zarar Veriyor! Gece Geç Saatte Yemek Yemenin...

  Yatmadan Önce Yemek Yemek Sağlığa Zarar Veriyor! Gece Geç Saatte Yemek Yemenin Zararları Nelerdir? Yatmadan Önce Yemek Yemek Doğru Mu?

  Yatmadan Önce Yemek Yemek Sağlığa Zarar Veriyor! Gece geç saatlerde yemek  yemek  ve hemen yatmak sindirim sistemimizi olumsuz etkilemenin yanı sıra aynı zamanda uyku düzeninin bozulmasına neden oluyor. Gece geç saatte yemek yemenin zararları nelerdir? Yatmadan önce yemek yemek doğru mu?

  Pek çok insan gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmak ister. Ya da bazı insanların geceleri geç yemek yemek gibi bir alışkanlığı vardır. Uzmanlara göre bu tarz yeme içme insan sağlığını son derece olumsuz etkileyerek obeziteye neden oluyor. Bunun dışında gece yemek yiyerek yatmak kabus görmenize neden oluyor. 

  Kovid-19  tüm evlerde yemek saatlerinde değişiklikler neden oldu. Daha fazla evde geçirilen vakit nedeniyle mutfakta daha fazla vakit geçirilmeye başlandı. Uzmanlar belirli bir saatten sonra yeme içmenin bırakılması gerektiğini söylüyor. Northwestern Medicine’de klinik araştırma diyetisyeni olan Bethany Doerfler belirli bir saatten sonra yemek yemenin zararlı olduğunu söylüyor. 

  Yemek Yemeyi Ne Zaman Bırakmalısınız?

  Doerfler göre herkesin yemek yeme rutini ve uykuya geçme zamanı farklıdır. Bu yüzden bunun belirli bir saati yok. Ancak, Son yemeğinizle sabah kahvaltısı arasında 12-13 saatlik bir zaman dilimi olması gerekiyor. 

  Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

  Gece belli bir saatten sonra yemek yemek sindirim sistemi sorunlarına neden olurken reflüyü tetikler. Özellikle gece alkol aldığınızda çok kafein tükettiğinizde ya da yağlı besinler tükettiğinizde hazımsızlık artar. Aynı şekilde çok geç yemek yemekte reflünün artmasına neden olur. 

  Öte yandan gece geç saatlerde yemek yemek uykuya zor geçmeye neden olarak uyku düzenini bozar. Akşam sekizden sonra yemek yiyen kişilerde uyuyamama sorunu ortaya çıkar. Bununla beraber geceleri yemek yemek kabuslara da neden oluyor. 

   

  En Çok Okunanlar