Yalnızlıktan keyif almanızı sağlayacak 7 psikolojik gerçek

Modern çağda yalnız kalmak artık çok zor bir hale geldi. Fiziksel olarak yalnız kalmayı başarabilsek de, telefonlarımız nedeniyle sürekli dış dünyaya bağlıyız ve çalacak bir telefon ya da gelecek bir bildirim ile kendimizi dünyayla iletişim halinde bulabiliyoruz.

Yalnızlıktan keyif almanızı sağlayacak 7 psikolojik gerçek

Öte yandan bu durum bazılarımız için sevindirici olabilir, çünkü yalnız olmayı sevmeyen pek çok kişi var. Ancak yalnız kalmak, kişinin kendisiyle baş başa vakit geçirmesi, aslında birçok zihinsel ve bedensel yarara sahip. Bir başka ifadeyle herkes sevmese de yalnızlık sağlıklı bir şey ve bu bilim tarafından farklı açılardan kanıtlandı. Yazının devamında yalnızlığı sevmeyenlerin dahi öğrendiğinde yalnız kalmaya şans vereceği psikolojik gerçekleri bulabilirsiniz:

Üretkenliği arttırır

Son zamanlarda birçok işyeri açık ofis şeklinde çalışmaya başladı. Bunun çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracağı düşünülüyor. Ancak araştırmalar, her ne kadar iletişimi desteklese de açık ofislerin üretkenliği azalttığı yönünde bulgulara sahip. Buna göre bireyler, yalnızken daha verimli çalışıyor.

Yaratıcılığı geliştirir
Sanatçıların, bir şeyler yaratma sürecindeyken yalnız kalmak istemelerinin elbette bir nedeni var. Düşüncelerinizle baş başa kalmak, zihninizin gezintiye çıkmasını ve daha yaratıcı olmasını sağlar. Başkalarıyla birlikteyken ise ne yazık ki bunu tam anlamıyla başaramazsınız.

Zihni güçlendirir
İnsanlar olarak sosyal varlıklarız ve başkalarıyla güçlü iletişim kurabiliyor olmamız çok önemli. Ancak yalnız vakit geçirmek de bundan daha az önemli değil. Araştırmalar yalnız kalabilen bireylerin daha mutlu olduğunu, yaşamdan daha iyi bir tatmin sağladıklarını ve stresi daha iyi yönettiklerini gösteriyor. Ayrıca yalnız kalmayı seven insanların depresyon yaşama ihtimali de daha az.

Çocuklarda davranış bozukluğunu azaltır
Programınızda kendinize yalnız kalmak için vakit ayırırsanız, bunun iyi bir şey olduğunu çocuklarınıza da göstermiş olursunuz. Ve bu konuda yapılan çalışmalar, yalnız kalabilen çocukların diğerlerine oranla daha az yanlış davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bu nedenle iyi bir rol model olmaya ve çocuklarınıza erken yaşlarda yalnız vakit geçirmeyi öğretmeye önem vermelisiniz.

Kendinizi tanımanızı sağlar
Yalnız kalarak kendi bedeninizde daha mutlu, daha rahat olmayı öğrenirsiniz. Kendinizle baş başayken dışarıdan herhangi bir etki olmadan kararlar alabilir, tercihlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Bu ise sizin kendinizi daha iyi tanımanızı, istediklerinizi ve yaşamdan beklentilerinizi daha iyi anlamınızı sağlar.

Zihnen dinlendirir
Başkalarıyken, sürekli iletişim halinde oluruz ve bu da zihnimizin bir süre sonra yorulmasına neden olabilir. Öte yandan yalnız kaldığımızda kimsenin esprilerine gülmek ya da kimseyle bir konuyu tartışmak zorunda değiliz. Bu ise bir süre ara vermemizi, kendimizi dinlemeyi ve zihnimizi dinlendirmeyi sağlar.

İlişkilerinizden daha çok keyif almanızı sağlar
Yalnız vakit geçirmeyi sevmeye başladığınızda ve kendinizle daha iyi anlaşabildiğinizde; başkalarıyla geçirdiğiniz zamanın da tadını daha iyi çıkarmaya başlarsınız. Çünkü yalnız vakit geçirmek, kendinize olan sevginizi arttır ve kendini sevmek, başkalarını sevebilmenin ilk kuralıdır.

Yalnız vakit geçirmek, bireyin kişisel gelişimi adına hayli önemlidir. Hem kendinizi hem de ilişkilerinizi geliştirmenizi, ayrıca yorucu temponuz arasında zihnen de dinlenebilmenizi sağlar. Öte yandan yararlarını bilmenize rağmen, neredeyse hiç uyumayan bir dünyada yalnız kalabilmek biraz zor olabilir. Bu nedenle yalnız kalmayı beklememeye ve bunun için kendinize zaman ayırmaya özen gösterin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER