Hindistan cevizi yağının faydaları

Adını son zamanlarda sık duymaya başladığımız Hindistan cevizi yağı, farklı alanlardaki kullanımıyla adeta bir şifa kaynağı.Hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları

Superfood ya da Türkçedeki karşılığıyla ‘süper besin’ olarak adlandırılan Hindistan cevizi yağı, sağlığa yararlı yağ asitlerinin bileşiminden oluşuyor ve bu sayede içinde cilt sağlığından saça ve diğer pek çok şeye çok olumlu etkileri barındırıyor. Aşağıda Hindistan cevizi yağının faydalarından bazılarını bulabilirsiniz:

Yağ yakımı
Dünya üzerindeki etkisini gün geçtikçe arttıran bir sağlık sorunu olan obezite, kalorilerin miktarının yanı sıra hangi kaynaklardan alındığıyla da yakından ilgilidir. Farklı yiyeceklerden aldığımız kalorilerin vücudumuzu farklı şekillerde etkilediği düşünülürse sağlıklı besinlerin kalorilerinin önemi daha iyi anlaşılabilir. Hindistan cevizi yağı, içeriğindeki trigliseritler sayesinde, diğer yağ türlerine oranla daha hızlı yağ yakımına yardımcı olur.

İştah azaltıcı
Hindistan cevizi yağının ilginç bir özelliği, keton içermesi nedeniyle iştahı azaltmasıdır. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda düzenli Hindistan cevizi tüketenlerin günlük kalori tüketimlerinin 250 kaloriye kadar azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Hindistan cevizi yağının bu sayede yağ yakımı özelliğiyle birlikte kilo kontrolüne yardımcı olduğu söylenebilir.

Cilt bakımı
Aynı zamanda iyi bir masaj yağı olan Hindistan cevizi yağı, kuru ciltler dahil tüm cilt tipleri için etkili bir nemlendirici olma özelliği taşır. Diğer yağların aksine cilde uygulandığı takdirde herhangi bir yan etkisinin görülmemesi, onun binlerce yıldır farklı kültürlerde yer alan cilt bakımı rutinlerine girmesini sağlamıştır. Ayrıca egzama, cilt iltihabı ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin tedavisinde de etkin rol oynayan ve cilt sarkmaları ile kırışıklıkları engellediği bilinen Hindistan cevizi yağı, bu nedenle sabun, losyon ve kremlerin üretiminde de sıklıkla kullanılır.

Diş sağlığı
Kalsiyum, diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hindistan cevizi yağı ise, kalsiyumun vücutta emilimine yardımcı olarak diş sağlığının korunmasını destekler. Diş çürümesini durdurduğu bilinen Hindistan cevizi yağının plak oluşumunu engellediği de araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Saç sağlığı
Tropik bölgelerde yaşayan kadınların saç bakım ritüellerinde çok uzun bir süredir yer alan Hindistan cevizi yağı, saçların sağlıklı uzamasına ve ışıltı kazanmasına yardım eder. Aynı zamanda saç sağlığını olumsuz etkileyen protein kaybının önlenmesini de sağlayan Hindistan cevizi yağı, piyasada bulunan pek çok saç bakım ürününün içeriğinde bulunmaktadır. Saç derinize düzenli bir şekilde Hindistan cevizi yağıyla masaj yapmanız halinde kepek sorununuzdan kurtulabilir, saçınızı yine bu yağla ovarak yıpranmış saçlarınızı onarabilirsiniz.


Hindistan cevizi yağının yukarıda sıraladığımız faydalarının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sindirimi düzenlediği ve vücuttaki zararlı mikroorganizmaları yok ettiği bilinmektedir. Hindistan cevizi yağını ister krem şeklinde saç ve cildinize uygulayabilir, isterseniz de beslenmenize dahil ederek olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER