Güneşin zararlı etkilerinden korunun: Güneş kremi kullanımı

Özellikle yazın gelmesiyle beraber güneş kremi kullanmanın önemi de artıyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için çoğumuz SPF içerikli kremlerin kullanımına başvuruyoruz.

Güneşin zararlı etkilerinden korunun: Güneş kremi kullanımı

Peki bu kremleri sadece kullanmış olmak ne kadar etki ediyor ya da güneş kremini ne kadar doğru kullanıyoruz?

Sanıldığının aksine yaz – kış kullanabilen ve cilt üzerinde kalkan görevi gören güneş kremlerinin etkili kullanımı için doğru adımları izlediğinizden emin olmalısınız.

Cildiniz için uygun olan ürünü seçin

Güneş kremi satın alırken cilt tipinizi iyi tanımanız ve tercihinizi buna göre yapmanız gerek. Yağlı ve aşırı terleyen bir cilt tipiniz varsa, su bazlı olan losyon ürünler; kuru cilt tipi için ise krem kıvamında ürünler kullanmalısınız. Akneli bir cilde sahipseniz de yine su bazlı güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Gözenekleri kapatan, hava almayı engelleyen yağlı kremlerden her durumda kaçınmanızda fayda var. Deniz kenarında bulunacaksanız, kolay kullanıma sahip losyon ya da sprey ürünler tercih edebilirsiniz. Günlük kullanımda, genellikle kapalı alandaysanız 10 – 15 faktörlü kremleri seçebilirsiniz. Eğer güneş ışığına doğrudan maruz kalacaksanız, örneğin deniz tatilindeyseniz, güneş kreminizin SPF değerinin en az 30 olmasına dikkat etmelisiniz. SPF oranının yanında, güneş koruyucu ürünün, UVA ve UVB ışınlarından koruyan özelliğe sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Kimyasal ürünler güneş ışınlarını emerken; mineral filtreli ürünler, zararlı ışınları geri yansıttığı için daha faydalıdır.

Doğru zamanda ideal sıklıkta kullanın

Güneş kremi kullanımında karşılaşılan hatalardan biri de dışarı çıkmadan hemen önce sürülmesidir. Bu şekilde kullanımda, güneş yanığı riski artar. Güneş kremi, dışarı çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve uzun süre dışarıda kalma durumu varsa, iki saatte bir yenilenmelidir. Su ile beraber etkisi azaldığı için, sudan çıkıp kurulandıktan hemen sonra güneş kremi sürmelisiniz. Evde, çalışma ortamınızda ya da herhangi bir kapalı alanda dört saatte bir yenilemeniz yeterli olacaktır.

Bol miktarda kullanmaktan kaçınmayın

Güneş kremlerinin kullanımındaki yanlış algı, bitmesin diyerek az sürmektir. Önemli olan, kremi hangi bölgeye ne kadar uyguladığınızdır. Kremi cildinize ovarak sürmeniz, etkisini de azaltır. Süreceğiniz bölgeye göre avucunuza güneş kremini sıktıktan sonra iki avucunuza yayın ve cildinize çok fazla bastırmadan sürün. Sürdüğünüz bölgede bol miktarda krem olabilir; ancak bir süre sonra deriye işleyerek şeffaf bir örtü haline gelecektir. Çok ince bir tabaka olması, etki süresini de aynı şekilde azaltır. Yüz – boyun bölgesi ve kollar için birer tatlı kaşığı; bacaklar, göğüs, sırt bölgelerinin her biri için ise birer çorba kaşığı miktarı güneş kremi yeterli olacaktır.

Her mevsim kullanabileceğinizi unutmayın

Yinelemekte fayda var: Güneş koruyucunuzu sadece güneşli havalarda kullanmayın. Yazın gölge olan bir yerde bulunsanız bile, yansıma etkisiyle ışınların %34’ünün etkisinde kalabilirsiniz. Ozon tabakasından geçerek cildimize her gün temas etme özelliği olan UVA ve UVB ışınları, kapalı havalarda da bulutlardan süzülerek cildimize etki ediyor. Güneş kremlerinin kullanımının temel etkisi güneş yanıklarına karşı önlem almaktır. Güneş yanıkları, uzun vadede cilt kanseri riskini de artırır. Bu nedenle güneş koruyucuyu her gün düzenli olarak kullanmak yarar sağlar. Güneşin zararlı etkilerinden olan yaşlanmayı da unutmamak gerek. Kırışıklık, sarkma gibi durumların, özellikle zamanından önce gelmesi, hiçbirimizin istemeyeceği bir durum. Bu nedenle cildinize kalkan oluşturması için güneş kreminizi dört mevsim yanınızdan ayırmayın.

6 ayda bir yenileyin

Güneş kremi deyince akla yaz mevsimi geliyor, alınan kremler de bir sonraki yaza kalması için az miktarda kullanılıyor. Güneş kremlerini yazın kullanmak ve az kullanarak artırmaya çalışmak oldukça yanlış bir tutum. Tüketim süreleri kısa olduğu için, maksimum fayda sağlamak istiyorsanız 6 ayda bir yenilemeniz gerekiyor. Bol miktarda ve olması gereken sıklıkta kullandığınızda, 6 aydan kısa bir sürede bitecek ve yerini yenisine bırakacaktır.

Güneşin zararlı etkilerini engelledikten sonra sıra keyfini çıkartmakta! Yaza merhaba dediğimiz bugünlerde deniz kenarı tatil planları yapılırken, fit olma isteği de aklımızın bir köşesinde. Siz de yaza hazırlık poliçelerimizdeki fırsatlardan yararlanın, aldığınız 2 seans diyetisyen randevusundan sonra, devam eden seanslarda sunduğumuz %30 indirim imkânını kaçırmayın.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER