Daha iyi bir postüre sahip olmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Postür, vücudunuzun yerçekimine yenilmeyecek şekilde durabilmesidir. İyi bir postür, vücudun öne, sağa ya da sola eğilmeden dik bir şekilde durması ile sağlanır. Bu, aynı zamanda omurganızın da sağlığını koruması anlamına gelir.

Daha iyi bir postüre sahip olmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Günümüzde, özellikle modern çağın getirisi olan masa başı çalışma şekli ile birlikte, birçok kişinin postür sorunları yaşadığı gözlemlenmektedir. Gün içinde saatlerce aynı pozisyonda ve çoğunlukla öne eğilmiş halde oturmak, bireylerin başta boyun düzleşmesine bağlı ağrılar olmak üzere sayısız sağlık sorunuyla karşılaşmasına neden olur. Kas ağrıları, yetersiz nefes alışverişi, eklem ağrıları, sindirim problemleri, hareket kabiliyetini yitirme ya da tutulma gibi sağlık sorunlarına yol açan bu durum; baş, boyun, sırt ve bel ağrılarının da en yaygın nedenidir.

Bu nedenlerden ötürü iyi bir postüre sahip olmak çok önemlidir. Dik durmak, otururken dik bir halde oturmaya dikkat etmek, postürünüzü düzeltmek adına en sık duyduğunuz şeyler olsa da, iyi bir postür için dikkat etmeniz gerekenler bunlardan ibaret değil. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

Cep telefonu kullanımına dikkat edin

Cep telefonları, gün içinde belki de en çok baktığımız şey. Cep telefonunuzla ilgilenirken boynunuzun öne veya aşağı doğru eğilmediğinden emin olmalısınız. Çünkü iyi bir duruşa sahip olmak için boynunuzu doğal halinde tutabilmeniz ve göz hizanızda olmayan şeylere bakarken de bunu koruyabilmeniz gerekir. Dolayısıyla cep telefonunuzu da yine buna uygun tutmaya özen göstermeli ve bu esnada başınızı öne eğmek yerine gözlerinizi oynatmayı tercih etmelisiniz.

Araba sürerken duruşunuzu iyi ayarlayın

Araba sürerken arkanıza yaslanmak, özellikle de uzun yolculuklar söz konusu olduğunda, son derece rahat olabilir. Ancak bunun postürünüz için iyi bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yerine koltuğunuzu direksiyona biraz daha yakın bir konuma getirmeyi ve dizlerinizi de oturma kemiklerinizle aynı hizada olacak şekilde hafifçe bükmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca arkanıza destek için küçük bir yastık ya da rulo halde bir havlu da koyabileceğinizi unutmayın.

Topuklu ayakkabılara sadece özel günlerde şans verin

Şıklığınız için topuklu ayakkabıları tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat bunun postürünüze zarar verdiğini de bilmelisiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar, omurganızın ileri doğru eğilmesine neden olur ve bu uzun vadede kemik yapınızı bozup sinirlerinize baskı yaparak bir duruş bozukluğuna yol açabilir. Ayrıca yine aynı nedenlerle sırt ve bel ağrıları yaşamanız da olası. Bu yüzden topuklu ayakkabılarınızı mümkün olduğunca özel günlerde kullanıp, günlük hayatınızda daha rahat ve spor ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Nerede uyuduğunuz önemli

Uyku kadar uyuduğunuz yer, yani yatağınız da önemlidir. İyi bir yatak yeterince sert olmalı ve omuriliğinizin doğal şeklini korumasına izin vermelidir. Eğer yan tarafa yatarak uyuyanlardansanız, dizlerinizi hafifçe kırarak uyumayı ve yeterince yüksek bir yastık kullanmayı tercih etmelisiniz. Ancak sırt üstü uyumayı seviyorsanız, yastığınızın biraz daha alçak olması gerekir.

Egzersiz yapın

Fazla kilolar, sırtınıza ağırlık binmesine neden olur. Bir diğer yandan omuriliğinizi desteklemek için güçlü kaslara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle iyi hazırlanmış bir egzersiz planıyla birlikte spor yapmayı hayatınıza mutlaka dahil edin.

Ağır eşyaları nasıl kaldırdığınıza dikkat edin

Ağır eşya kaldırmaktan mümkün olduğunca kaçının. Ancak buna mecbur kaldıysanız da bazı noktalara özellikle dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz: Öncelikle ayaklarınızı yere sağlam basın ve belinizi dik tuttuğunuzdan emin olun. Dizlerinizi mutlaka kırın ve eşyayı kaldırırken karnınızı sıktığınızdan emin olun. Bu şekilde omuriliğinize binen yük çok aza inecektir.

İyi bir postüre sahip olmak, duruş bozukluğuyla birlikte gelen sağlık sorunlarını önler. Yaşlılıkta kamburluk gibi şikayetlerin oluşmasını engeller ve ayrıca kişiye kendine güvenen bir görünüm sağlar. Özellikle sırt ve boyun ağrıları gibi şikayetleriniz varsa yukarıda yer verdiğimiz ipuçlarına dikkat ederek daha iyi bir postüre sahip olabilirsiniz.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER