Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yanıtlaması gereken sorular

Bir çocuk sahibi olmak, hayata katılan en güzel anlamlardan biridir ve çoğu çift bu duyguyu yaşamak ister.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yanıtlaması gereken sorular

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde kendinizle ilgili birçok şeyi gözden geçirmeli ve gerçekten istediğinizden emin olmak için kendinize bazı sorular sormalısınız.

Çocuk sahibi olmak sizin için ne anlam ifade ediyor?

Çocuk sahibi olma isteğinizin birçok nedeni olabilir. Toplumsal roller, bebek sevme isteği, evliliği kurtarmak için bunun bir çıkış yolu olarak görülmesi veya yaşlandığınızda karşılaşmaktan korktuğunuz yalnız kalma korkusu bunlardan yalnızca birkaçı. Çocuk sahibi olma isteğinizin nedenleri arasında saydığımız sorulardan bazılarına vereceğiniz evet yanıtı da olağan karşılanabilir; ancak bunlar arasından tek bir nedene bağlı kalmak bencil bir yaklaşım olur. Çocuğunuza sevginizi ve bütün ilginizi verebilmek adına ve onun iyi yetişmesi için bütün koşulları gözden geçirmeli ve kendinizi buna tam anlamıyla hazır hissetmelisiniz.

Doğru ebeveyn misiniz?

Asıl önemli konu iyi çocuk yetiştirmek ve yeterli olabilmekten geçiyor. Çocuk yetiştirmek konusunda yeterli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bunu sağlayabileceğiniz koşullar sadece ekonomik düzeyinizle ilgili değil; kişisel birikimleriniz, duygusal durumunuz, sorumluluk alma arzunuz, kendinize kattıklarınız ve çocuğunuza verebileceğiniz değerlerinizle de ilgili. Unutmayın; belirli bir yaşa ve olgunluğa erişene kadar, çocuğunuzun tek rol modeli sizsiniz.

Ekonomik şartlarınız yeterli mi?          

Doğumundan itibaren belirli bir yaşa kadar, çocuğunuzun bütün masraflarını planlamanız gerekiyor. Hatta desteğiniz, çocuğunuz iş hayatına dahil olduktan sonra bile devam edebilir. Çocuk sahibi olmadan önce az da olsa birikim yapmanız, hayat standartlarınızı iyi bir düzeye getirmeniz, çocuğunuzun eğitimi ve istekleri için mümkün olan en iyi koşulları sağlamakta size yardımcı olacaktır

Sabır gösterebilir misiniz?

Vakitsiz uyanmalar, sebepsiz ağlamalar, bitmeyen istekler, sürekli dağılan oyuncaklar… Bu ve benzer durumlarda sabırlı olmalı ve durumu en iyi şekilde yönetmelisiniz. Çocuklarınızı dinlerken, geçiştiren cevaplar vermek yerine, onları sabırla dinlemeli ve anlayabileceği türden cevaplarla açıklama yapmalısınız. İsteklerini sınırlamak mümkün olmayabilir; ancak olumsuz bir yanıtınız varsa, bunu incitmeden söyleyebilmeli ve duygusal gelişimine olumsuz bir etki bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Hayatınızı değiştirmeye hazır mısınız?

Yaşamımıza mutluluk ve renk getiren çocuklar, hayatımızın dönüm noktalarından birini başlatır. Hayatınızda birçok şeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeğine hazırlıklı olmalısınız. Çocuğunuz belirli bir yaşa gelene kadar sosyal aktiviteleriniz azalabilir, eve iş getirmeden önce bir daha düşünür ve bütün planlarınızı çocuğunuzun düzenine göre ayarlamaya başlarsınız. Çocuk sahibi olduktan sonra öncelikleriniz değişir, bütün ilgi ve davranışlarınız çocuğunuza odaklı şekillenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER