Çocuğunuzu ev kazalarından korumak için alabileceğiniz önlemler

Konfor alanımız, kendimiz için en güvenli bölge olarak kabul ettiğimiz yer evimizdir hiç kuşkusuz…

Çocuğunuzu ev kazalarından korumak için alabileceğiniz önlemler

Çocuk sahibi bireylerin ise ev ortamını daha güvenli hale getirmesi ve bazı önlemler alması, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. Çevresindeki her şeye ilgi duyan ve dokunarak keşfetmeyi seven çocukların bazı ev kazalarına maruz kalması da ne yazık ki kaçınılmaz oluyor. Uzmanlar bu kazaların 1-4 yaş arası daha sık yaşandığını belirtiyor. Elektronik eşya, ocak, küçük cisimlerin yutulması gibi nedenlerden oluşan kazalar en bilinenleri… Bildiklerimizi hatırlamak ve önemli konuları detaylandırmak adına derledik: Ev kazalarından çocuklarımızı koruyabilmek için hangi önlemleri almalıyız?

Ocak ve ateşten kaynaklanan kazalar

Çocuklar için tehlikeli alanlardan biri mutfak. Yemek yaparken çocukların mutfakta bulunmamasına dikkat edilmeli. Önleyemediğiniz durumlar olması halinde; mixer, blender, tost makinesi gibi ev aletlerinin ulaşamayacakları yerlerde bulunması gerekiyor. Yemekler arka gözlerde pişirilmeli, tencere ve tava gibi gereçlerin saplarının yönü arkaya doğru bakmalıdır. Kibrit, çakmak gibi gereçler de erişemeyecekleri yerlerde tutulmalı, gazın açık kalmadığından emin olunmalıdır.

Koruyucular ve güvenlik kilitleri

Oturma odası, mutfak, banyo gibi ortak alanlarda ve ebeveyn odasında bulunan eşyalara da küçük dokunuşlar şart. Masa, dolap, çekmece, tv ünitesi gibi eşyaların kenarları ve sivri köşeleri; çarpma, üzerine düşme durumlarına karşı tedbir altında olmalı, köşe ve kenar koruyucuları kullanılmalıdır. Çekmece, dolap, pencere, kapı gibi açılır–kapanır eşyalar için özel kilitler tercih edilmelidir. Balkon ve merdiven tırabzanları için güvenlik fileleri ve kapıları kullanılmalıdır.

Oyuncaklar ve küçük cisimler

Çocuğunuza aldığınız oyuncakların, hem gelişimine katkısı olması hem de ona fiziksel zarar vermemesi önemli. Seçtiğiniz oyuncakların yutabileceği küçüklükte parçalar içermemesi gerekir. Oyuncağın sağlığa zarar vermeyecek şekilde üretilmiş olmasından da emin olmalısınız. Madeni paralar, elektronik eşyaların içindeki piller de ulaşılması zor yerlerde olmalıdır.

Banyo ve tuvalet düzeni

Banyo ve tuvalet gibi kaygan zemini olan alanlarda mutlaka paspas kullanılmalıdır. Duşakabin, klozet, musluk bataryaları da çocuklara özel kilitlerle korunmalıdır. Saç şekillendirici, kurutucu gibi aletler lavabo ve küvet yakınında olmamalı, suyla temasından kaçınılmalıdır. Temizlik ürünleri, kimyasal maddeler ve tıbbi ilaçlar da kilitli dolaplarda bulunmalıdır.

Mobilya seçimi

Çocuklarınızın odası için tercih ettiğiniz mobilyaların rahat olmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer husus, mobilyaların sivri köşeler ve küçük parçalardan oluşmamasıdır. Mümkün olduğu kadar az yükseklikte yatak tercih edilmeli. Karyolada bulunan parmaklıkların ise geniş aralıklı olmaması gerekiyor.

Zehirli bitkileri evinizde bulundurmayın

Çiçek bakımını seviyorsanız ve evinizde yeşil bir alan olsun isteyenlerdenseniz, bitkiler konusunda detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bitkiler genellikle zeminde, çocuğunuzun kolay ulaşabileceği yerlerde bulunur. Bazı bitkilerin içerisinde zehir bulunması ve bu bitkilerle temas edilmesi istenmeyen sonuçları getirebilir.

Korkutmak yerine bilinçlendirin

Çocuklarınızın bir şeyden uzak durmasını istediğiniz zaman bu durumu, onu korkutmadan ifade edin. “Dokunma, bırak, yanarsın” demek yerine kendinizi de olaya katarak, “Buna dokunmuyoruz çünkü bize zarar verebilir.” gibi sakin bir şekilde durumu anlatmalısınız.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın daima korunmaya ve güvende hissetmeye ihtiyacı var. Onların tehlike oluşturduğunu bilmeden yaptıkları minik dokunuşlardan önce, yaşam alanınızda sizin yapacağınız küçük dokunuşlar olsun. Travmatik sonuçları da olabilen ev kazalarını tecrübe etmelerine fırsat vermeden, kazaların önlemini almak için vakit kaybetmeyin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER