Boşanmış veya boşanmayı düşünen ebeveynlere çocukları hakkında öneriler

Her evlilik mutlu bir şekilde başlar ve aile olmanın umuduyla devam eder. Ancak bazen işler ters gidebilir ve boşanma her iki taraf için de kaçınılmaz olabilir.

Boşanmış veya boşanmayı düşünen ebeveynlere çocukları hakkında öneriler

Özellikle çocuklu ailelerde çiftlerin boşanması, büyük bir dikkatle yönetilmesi gereken bir süreci ifade eder. Çünkü her ne kadar bazı kötü giden evliliklerde boşanma, çocuklar açısından çok daha iyi bir seçenek olsa da; çocukların boşanma sürecinde zarar görme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle boşanmış ya da boşanmayı düşünen bir ebeveynseniz aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneririz:

Çocuğunuza karşı anlayışlı olmalısınız
Boşanma, çocuğunuzu elbette etkileyecektir. Ancak bununla ilgili konuşmayı tercih etmemesi de olası ve bunu normal karşılamayı öğrenmelisiniz. Onunla konuşmaya açık olduğunuzu belli etmeli, fakat bu konuda ısrarcı olmamalısınız. Ailenin başka üyeleri de bu konuda bir seçenek olabilir.

Yeni bir ilişkiden önce beklemeniz daha doğru
Boşanmanın hemen ardından yeni bir ilişkiye başlamak, sizin açınızdan iyi olabilir. Fakat çocuğunuz için bu durumun kafa karıştırıcı ve hatta üzücü olma olasılığı mevcut. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak, bu noktada kendine özgü bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Boşanmanın ardından yeni bir ilişkiye başlamak için biraz beklemeli ve hayatınıza giren kişinin de çocuğunuzla iyi anlaşıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Dikkatli iletişim kurmalısınız
Değişim, hayatın kaçınılmaz olgusudur. Nitekim boşanma da hayat boyu yaşanan değişikliklerden biridir. Bu bakımdan, hayatınızda gerçekleşecek olan değişikliklerle ilgili çocuğunuza karşı net olmalı; onunla bunlar hakkında konuşmaktan kaçınmamalısınız.

Fakat çocuğunuzla kurduğunuz iletişimde net olmanız gerekse de, boşanmanın sizde yarattığı korku, kaygı, öfke ve üzüntü gibi duyguları onunla paylaşmamalısınız. Onun bunu taşıyabilecek gelişime sahip olmadığını unutmamalısınız.
Öte yandan diğer ebeveyni hakkında olumsuz konuşmamalısınız. Karşı tarafla ilgili olumsuz hisleriniz olabilir, ona kızgın ya da üzgün olabilirsiniz. Yine de çocuğunuzla anne veya babasıyla ilgili kötü konuşmak, onu kötü etkilemekten başka bir şeye yaramayacaktır.

Kendi sorumluluğunuzu onlara yüklemeyin
Boşanma sürecini yönetecek olan sizlersiniz. Demokratik olmak adına çocuklarla birlikte hareket etmek, onlara gereksiz sorumluluk yüklemek olur. Elbette onların fikrini alacağınız bazı konular olabilir, ancak asıl söz sahibi siz olmalı ve aile üyelerinin hayatında gerçekleşecek değişimleri büyük bir dikkatle yönetmelisiniz.

Onları şımartmaktan kaçının
Boşanma döneminde çocukların zihni dağılabilir ve kötü etkilendikleri bu süreçte bazı davranış bozuklukları gösterebilirler. Her ne olursa olsun, çocuğunuzun sergilediği olumsuz davranışlara karşı vermeniz gereken tepkiyi vermeli, gerekli uyarıları yapmalısınız. Boşanma sürecinde olumsuz davranışlarının hoş karşılandığını fark eden çocukların daha sonra bu davranışlardan vazgeçmeleri büyük bir sorun olabilir. Bu konuda gerekli gördüğünüz takdirde bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Uzman desteği
Ailenin bir uzmandan destek alması konusunda birden fazla görüş mevcut. Bazı uzmanlar eşlerin terapiye birlikte katılmalarını gerekli görürken, bazıları ise bunun çocuğa ebeveynlerinin tekrar bir araya gelebileceğine dair yanlış sinyaller verebileceğini ifade ediyor. Bu noktada önemli olan şey, çocuğunuzun bir uzman desteğine erişimini sağlayabiliyor olmanız. Geri kalanını boşanma sürecinin kendi içindeki dinamiklerine göre belirleyebilirsiniz.
Boşanma, bazen gerekli de olsa zordur. Bu zor dönemi çocuklarınızın olabildiğince az zararla atlatabilmesini sağlamanız önemli. Bunun için uzman desteği almaktan kaçınmamalı ve çocuğunuzla doğru bir iletişim kurduğunuzdan emin olmalısınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER