Affetmenin faydaları

Affetmek, karşınızdaki kişiden önce sizi ilgilendiren bir eylemdir. Olumsuz duyguları, düşünceleri ve davranışları uzaklaştırıp bunların yerine pozitiflerini koymak, başkalarından önce sizin zihninizi rahatlatır.

Affetmenin faydaları

Bilimsel araştırmalar da affetmek ile mutluluk arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre affetmek kişisel mutluluğu arttırırken, mutlu insanlar da affetmeye daha sıcak bakmaktadır.

Affetmenin anlamı
Affedip hayatına devam etmek demek, yapılan yanlışı görmezden gelmek demek değildir. Aksine, sizi üzen, kıran, sinirlendiren bir durum olduğunda bunu görmezden gelmeniz insanlarla aranızdaki sınırların bulanıklaşmasına neden olabilir. Affetmek, karşınızdaki kişinin yanlışını fark etmeyi ve bunun size ne hissettirdiğini anlamayı gerektirir. Ancak bundan sonra birini affedebilirsiniz.

Affederken düşmemeniz gereken bir başka yanlış da aslında içten içe affetme durumu söz konusu olmadığı halde bununla ilgili sanki affetmiş gibi davranmaktır. Daha önce de dediğimiz gibi; affetmek başkalarıyla, hatta bir noktadan sonra karşınızdaki kişiyle bile ilgili değildir. Büyük ölçüde sizi ilgilendirir. Dolayısıyla kendi içinizde affedemediğiniz şeyleri, başkalarına affetmiş gibi göstermeniz hiçbir şey ifade etmez. Çünkü bu her şeyden önce kendinize vermeniz gereken bir hediyedir.

Affetmenin size sağlayacakları
Affetme süreci tamamıyla içsel bir süreçtir. Kişinin kendini dinlemesini ve anlamasını gerektirir. Yapılan şey her ne ise, sonrasında hissettiğiniz bazı olumsuz duygular her ne kadar başlangıçta bir tepki olarak doğsa da, bu duygular bir süre sonra odaklandığınız ve bu yüzden başka şeyleri göremediğiniz şeyler haline gelebilir. Bu noktada başta reaksiyon olarak ortaya çıkan hisleriniz, size zarar vermeye başlayabilir. Haklı olabilirsiniz, çok incinmiş ve üzülmüş olabilirsiniz… Ancak zihninizi sürekli olumsuz duygularla meşgul etmeniz, olumlu duygulara yer açmamanıza neden olabilir. Oysaki hayat, pozitif olmayı sever. Etrafa pozitif baktıkça yaşadığınız çevreden, evinizden, işinizden, arkadaşlarınızdan, yediklerinizden yani hayatınızdan keyif alırsınız.

Yine de sizi inciten birini affetmenin kolay olduğunu söyleyemeyiz. Fakat bu zorluğu, affetmenin bilimsel olarak da kanıtlanmış bazı faydalarını düşündükçe aşabileceğinizi unutmayın. Araştırmalara göre affetmek korku, öfke, depresyon, fiziksel acı gibi şeyleri azaltırken uyku kalitesini arttırıyor, kalbe iyi geliyor ve hayattan alınan hazza da olumlu etkilerde bulunuyor.

Nasıl affetmeli?
Tüm bu okuduklarınızdan sonra affetmenin değerini anlıyor ve bunu gerçekleştirmeye karar veriyorsanız, işinize yarayabilecek birkaç yöntemden faydalanmanızı da öneririz. Bunun için öncelikle negatif düşüncelerinizin nedeni olan kişi ya da olayları düşündüğünüzde vücudunuzda adrenalinin arttığını ve bunun da sizde strese neden olabildiğini bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından önerilen yöntem farkındalık meditasyonu ve şükretme eylemidir. Bu şekilde kendinize dönebilir, sakinleşebilir ve söz konusu olayı ya da kişiyi aklınıza getirdiğinizde artan adrenalin seviyelerinizi gittikçe azaltabilirsiniz.

Bunun yanı sıra geçmişte sizin başkalarını üzdüğünüz benzer durumları aklınıza getirebilir ve bunun insani bir durum olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. O esnada muhtemelen yaptığınızdan pişman olduğunuzu ve affedilmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyordunuz. O halde affetmek kadar affedilmenin de güzel bir his olduğunu biliyor ve anlıyorsunuz demektir.

Affetmek, sizi saran negatif duygu ve düşüncelerden kurtulmanız demektir. Haklı olabilirsiniz, canınız yanmış olabilir, üzülmüş olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki; affetmek de zaten bu gibi durumlarda yapılan bir eylemdir. Olumsuz duyguların hayattan aldığınız hazzı da kötü etkilediğini hatırlayın, ve affetmenin anlamını ve değerini özümsediğinizde belki de kendinizi hiç hissetmediğiniz kadar hafif hissedeceğinizi bilin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER