More
  Ana SayfaGenelYalanı Nasıl Anlarız? Yalan Söyleyeni Anlama Rehberi

  Yalanı Nasıl Anlarız? Yalan Söyleyeni Anlama Rehberi

  Kişisel gelişim uzmanları ve ilişki uzmanlarının en çok kafa yordukları konulardan biri yalanı nasıl anlarız sorusudur. Bir insan size yalan söylerken yüzü mü kızarır yoksa gözlerini mi kaçırır? Sizler için yalan söyleyeni anlama rehberi…

  Yalan söylemek, kötü bir alışkanlık olsa da hayatın gerçeği.. Uzmanlara göre insanlar yalan söylediklerinde belli başlı davranış kalıpları sergiliyorlar. Bu durum insandan insana değişse de genellikle insanlar birbirlerine yalan söylerken benzer hareketler yapıyorlar. Gün içinde eşler birbirine, çocuklar anne babalarına ya da çalışanlar kendi içlerindeki ilişkilerde birbirlerine yalan söylüyorlar. Bu yalanlar genellikle beyaz yalanlar oluyor ama yine de insanların size yalan söylediğini anlamak isterseniz haberimizi okumaya devam edin. 

  Yavaş Konuşur

  İlk olarak yalan söyleyen bir kişi normal konuşma hızına  göre daha yavaş konuşmaya başlar. Çünkü kafasında konuşacağı kelimeleri yalanın tutarlı olması için ölçüp tartar. Eğer karşınızdaki kişi alışkın olmadığınız kadar yavaş konuşuyorsa size yalan söylüyor olabilir. Buna benzer şekilde siz karşınızdaki kişiye bir soru sorduğunuz eğer size yalan söylüyorsa size sorunuzu tekrar ederek zaman kazanır. 

  Gözbebekleri Büyür

  Yalan söyleyen insanları anlamanın bir başka yolu ise karşınızdaki kişinin gözlerine  bakmak. Uzmanlara göre yalan söyleyen kişinin göz bebekleri büyüyor. Ayrıca, gözlerini daha fazla kırpmaya başlıyor. 

  Burnuna Dokunur

  Sinir sistemimizde en hassas ve uyarılmaya en müsait olan bölgemiz burnumuzdur. Ağızdan çıkan tutarsız ifadeler beyne iletilir ve bu yanlış sinyaller kendini ilk olarak burunda gösterir. Burunda kaşınma ve karıncalanma olur. Bu yüzden yalan söyleyen kişilerin konuşma sırasında burunlarına tuttukları söylenir. 

  Gereksiz Detaylar Verir

  Konuşma sırasında gereksiz detaylara girilmesi de yalanın bir göstergesi olarak değerlendiriyor. Mesela saatlerin dakikasına kadar söylenmesi size sayıları kanıt göstererek yalanına destek araması anlamına gelebilir.  Bazen yalan söylemede profesyonel olan kişiler karşısındaki kişinin tepkisini anlamak için yalanı kademeli olarak söyler. Eğer karşısındaki insanın yalana inandığını anlarsa yalanına eklemeler yapar. 

   

  En Çok Okunanlar