Vegan Olunca Vücudunuzda Yaşanacak Değişiklikler! Vegan Nedir? - SimgoloSimgolo

1 Ağustos 2021 - 03:32

Vegan Olunca Vücudunuzda Yaşanacak Değişiklikler! Vegan Nedir?

Son Güncelleme :

06 Mart 2021 - 17:02

1

Her geçen gün dünya üzerinde vegan sayısı artıyor. Veganlar farklı yeme içme alışkanlıkları ile merak ediliyor. Vegan nedir sorusunu cevabını ve vegan olunca vücudunuzda yaşanacak değişiklikler nelerdir? Araştırdık.

2

Vegan, hayvansal gıdalar tüketmeden kendine has bir beslenme düzeni olan kişilere verilen isimdir. Vegan diyeti uygulayan kişiler hayvansal gıdaları tüketmeye bıraktıktan sonra vücutlarından bazı değişiklik olduğunu söylüyorlar. İşte sizler için bu konuyu araştırdık.

3

Daha iyi uyuduklarını söylüyorlar. Bunun nedeni ise veganların genel olarak daha lifli yiyecekler ve daha az doymuş yağ yemeleridir. Yapılan bir araştırmaya göre; bitkisel gıdalar tüketmek iyi uyumanıza yardımcı oluyor. Uyumadan önce pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler ise güzel bir uykuya engel oluyor.

4

Yediklerimiz doğrudan cilt sağlığımızı etkiler. Araştırmalar, bitki içeren diyetlerin sivilceleri temizleyebileceğini ve genel olarak cildinizin sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. Süt alımınızı kısıtlayarak ve doğal antioksidan olan yiyecekleri daha fazla tüketerek cildinize iyilik yapmış olabilirsiniz.

5

Tereyağı, peynir ve hamburger gibi yiyecekler, doymuş yağ oranı yüksek olması nedeniyle eklemlerinizin iltihaplanmasına neden olabilir. Yeni araştırmalar bitki temelli bir diyetin, romatoid artrit semptomlarına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

6

Damak tadınızda değişiklikler olabilir. Daha önce sevmediğiniz yiyecekleri sevmeye başlayabilirsiniz.

7

Hayvansal yağlar yerine soya tüketmek hormonlarınızın değişmesine neden olabiliyor. Çok miktarda soya yemenin, hormon kontrolünüz ve dengenizden sorumlu olan tiroid bezinizi bozabileceği bulunmuştur.

8

Hayvansal ürünleri yemeyi bırakanların zayıfladıkları görülüyor. Bir çalışmada, vegan diyet uygulayan hem yetişkinlerin hem de çocukların daha az protein ve doymuş yağ tükettiler. Bu şekilde beslenen kişilerin 3,1 kg zayıfladığı ortaya çıktı.

9

Sebze ve tahıllar daha fazla tüketilmeye başladığında vücudunuzun kokusu değişiyor. Lahana ve soğan gibi besinlerde doğal kükürt bulunur. Bu yiyecekleri yediğinizde deriniz ve nefesiniz bu yiyecekler gibi kokmaya başlayacaktır.