Uzun süren açlıklara veda: Sağlıklı ve leziz ara öğün alternatifleri

0
5

Sağlıklı ve doğru beslenmek için günde 3 ana öğün, 3 ara öğün önerilir. Ana ve ara öğünler zamanında ve doğru besinler ile geçirildiğinde, kilo kontrolü sağlamanıza da yardımcı olur. Ana öğün aralarının uzun olması, uzun saatler aç kalmanıza, enerjinizin düşmesine ve bir sonraki öğünde fazla yemenize neden olabilir. Sadece ana öğünleri alarak ve aç kalarak kilo vermeyi hedefliyorsanız, yanılıyorsunuz. Saatlerce aç kalmak yerine, toplam kalori miktarı 200’ü geçmeyecek şekilde hazırlanan ara öğünlerle hem sağlıklı beslenebilir, hem de fit kalabilirsiniz. Eğer ara öğünlerde ne tüketmeniz gerektiğinden pek emin değilseniz aşağıda sizler için hazırladığımız farklı ara öğün tariflerini bulabilirsiniz:

1Ton balıklı tapas

Yağını süzdüğünüz 80 gramlık ton balığının üzerine yarım limonu sıkarak ilave edin. Karabiber ve pul biber ekleyerek ezilecek şekilde karıştırdıktan sonra tapasların üzerine eşit şekilde dağıtın. Balık, içeriğinde bulunan omega-3 sayesinde kilo vermenizi kolaylaştırır ve kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlar. Maksimum 200 kaloriden oluşan bu tarifle bir ara öğünü tamamladınız bile.

2Yumurta ve kepekli grisini

Her gün en az bir tane tüketmemiz gereken yumurta, protein yönünden oldukça zengin bir besin ve uzun süre tok kalmamızı sağlıyor. Ara öğünde hazırlayacağınız haşlanmış yumurta ve 2-3 adet kepekli grisini ile sadece 140 kalori alarak ara öğününüzü oldukça pratik bir tarifle geçirebilirsiniz. Ayrıca yumurtanın sarısında bulunan B vitamini sayesinde, metabolizma daha iyi çalışır.

3Avokado ve lor peynir

Ortadan ikiye bölünmüş ve çekirdeği çıkartılmış avokadonun içerisine lor peyniri koyun. 7 gram lif ve 9 gram protein alabileceğiniz bu basit tarif ile avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde yağ yakımı kolaylaşır. Fırında ısıtarak ya da soğuk tüketebileceğiniz bu tarif de sadece 200 kaloriden oluşuyor.

4Portakallı keçi peyniri

İnce doğranmış orta büyüklükte 1 adet portakalı ve 1 dilim keçi peynirini karıştırın. Yaklaşık 165 kaloriden oluşan bu öğün ile hem karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı karşılayabilir hem de lezzetli bir ara öğün elde edebilirsiniz.

5Meyveli yoğurt

Ara öğünlerin vazgeçilmezlerinden yoğurt, B12 yönünden oldukça zengin. Bir kase az yağlı yoğurt içerisine tercih ettiğiniz herhangi bir meyveyi dilimleyin ve karıştırarak yiyin. Yoğurdun uyku getirici özelliği nedeniyle, meyveli yoğurt ara öğününüzü uykudan önceki ara öğünde tercih edebilirsiniz.

6Fıstık ezmesi ve meyve

1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi ve bir adet yeşil elmayı beraber tüketin. En fazla 145 kalori ile tamamlayabileceğiniz ara öğünde fıstık ezmesinin yanında tercihinizi muzdan yana da kullanabilirsiniz. Muz dilimlerinin üzerine ince sürülen fıstık ezmesi ile ara öğününüzü keyifli hale getirin.

7Yeşil çaylı milkshake

1 su bardağı badem sütü ile yarım su bardağı soğuk suyu karıştırın. Yeşil çay çeşidi olan matcha çayından da 1 tatlı kaşığı ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışım, düşük kalori içerir ve günlük antioksidan ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

 

Gün içerisindeki koşuşturma ve yoğunluk sırasında, sık acıkmak normal bir durum. Her açlık hissi duyduğunuzda bir şeyler yemek ve düzensiz beslenmek yerine, öğünlerinizi saate bağlayın. Düşük kalorili tariflerle ara öğünlerinizi düzenli şekilde geçirerek, kilo alımının önüne geçin.