Uyku pozisyonunuz sağlığınızı nasıl etkiliyor?

0
191

Sabahları dinlenmiş uyanmak, güne zinde başlamak ve gün boyu enerjik kalmak için uyku oldukça önemli; yalnızca ne kadar uyuduğunuz değil, nasıl uyuduğunuz da. Her günün neredeyse 3’te 1’ini uyuyarak geçirdiğimiz düşünüldüğünde kaliteli bir uykunun zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde etkili olması şaşırtıcı değil. Peki uyku kalitesini arttırmak için ne yapılabilir?

Uyku kalitesini arttırmak için öncelikle yatak odanızı uyumaya uygun olarak düzenlemeniz. Rahat bir yatak, yastık, yorgan ve hatta pijama seçimi de uyku kalitesini etkileyen faktörlerden. Son olarak, uyku pozisyonunuzu optimize edebilirsiniz. İşte farklı uyku pozisyonlarının sağlığınız üzerindeki etkileri:

Sırt üstü yatarak uyumak
Uyku pozisyonları arasında omurga ve boyun sağlığı için en iyi olan pozisyon, sırt üstü uyumak. Özellikle vücudunuzun şekline uyum sağlayan bir yatak ve yastık seçimi yaptıysanız, bu pozisyonda uyuduğunuzda dinlenmiş uyanabilirsiniz. Ne var ki, sırt üstü uyumak horlama ve uyku apnesine neden olabiliyor.

Yüz üstü yatarak uyumak
Özellikle sindirimi kolaylaştırdığı ve horlamayı azalttığı için tercih edilen yüz üstü uyku pozisyonu, vücut bu pozisyondayken bel bölgesi yeterince desteklenmediği için sırt ağrılarına neden olabiliyor. Yüzün tek bir yanının yastığa değdiği bu pozisyon, yüzünüzün o tarafının faha çabuk kırışmasına da neden oalbiliyor.

Sağ ya da sol tarafa dönük yatmak
Vücudunuzun herhangi bir tarafına dönerek yatmak, özellikle iç organlarınızı büyük ölçüde etkiliyor. Sol tarafa dönük uyumak karaciğer problemlerine yol açabilirken, sağ tarafa yatmak çeşitli mide sorunlarına neden olabiliyor. Bu pozisyonlar arasında sol tarafa dönük yatarak uyumak, ceninin hareket etmesini kolaylaştırdığından hamileler için tavsiye ediliyor.

Kollar açık yatmak
Sırt üstü yatarken kollarınızı iki yana açmak, omurga sağlığınızı desteklerken cildinizin yaşlanmasını da önlüyor. Ne var ki, sırt üstü uyku pozisyonunda olduğu gibi, mide problemlerine ve horlamaya da sebep olabiliyor.

Cenin pozisyonu
Vücudun içine kapandığı cenin pozisyonu, her ne kadar iyi hissettiren ve uykuya dalmayı kolaylaştıran bir pozisyon olsa da, omurga ve boyun sağlığını olumsuz etkilediği için pek tavsiye edilmiyor.
Sabahları dinlenmiş ve enerjik uyanmak için, kendinize en uygun uyku pozisyonunu bulmanızda fayda var. Bunun için yatağa girdiğinizde farklı uyku pozisyonlarında uykuya dalmayı deneyebilir, uyku sürecinizi takip eden uygulamalardan destek alabilirsiniz.

Uyku kalitenizi arttırmak içinse aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:
• Yattığınız odanın havalandırılmış olmasına özen gösterin.
• Nevresim, çarşaf, pijama, yastık ve yatağınızı, rahat uyumanıza yardımcı olacak kumaş ve tasarımlarda seçin.
• Odanızın karanlık ve tüm elektronik cihazlardan arınmış olmasına dikkat edin.
Keyifli ve verimli uykular dileriz.