More
  Ana SayfaDÜNYAUkrayna Rusya Gerginliğine ABD Ayarı!

  Ukrayna Rusya Gerginliğine ABD Ayarı!

  Ukrayna Rusya Gerginliğine ABD Ayarı!  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile görüştü. Antony Blinken, Ukrayna Rusya arasındaki gerginliğe atıf yaparak Rusya’nın “agresifliği” karşısında, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını dile getirdi.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Rusya arasında yaşanan gerginlikler sonrası Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile telefonda görüştü. Yapılan görüşme sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, görüşmenin içeriğini anlatan yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada “Bakan Blinken, Rusya‘nın Donbas ve Kırım’da devam eden agresifliği karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığını yeniden teyit etti.” sözleri yer aldı. Blinken, Ukrayna’daki demokratik kurumların güçlendirilmesi ve hukukun üstünlüğünün korunmasına önem verildiğini açıkladı.

  Ukrayna’da yer alan Donbas’ın Şumı bölgesinde 26 Mart’ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar bazı olaylar çıkararak ateş açmış açılan ateşte 4 Ukraynalı asker yaşamını yitirmişti. Bölgede Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sürmeye devam ediyor. Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar sürüyor. Bu çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

   

  En Çok Okunanlar