More
  Ana SayfaDÜNYAUkrayna Rusya Gerginliği Derinleşiyor Mu! Rusya Ukrayna Sınırına Asker Sevkiyatına Başladı!

  Ukrayna Rusya Gerginliği Derinleşiyor Mu! Rusya Ukrayna Sınırına Asker Sevkiyatına Başladı!

  Ukrayna Rusya Gerginliği Derinleşiyor Mu? Rusya Ukrayna Sınırına Asker Sevkiyatına Başladı! Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların yer aldığı Donbas bölgesinde gerginlik devam ediyor. Bir Nisan itibariyle daha önceden yapılan ateşkesin sona ermesiyle beraber Rusya, ateşkesin devam etmeyeceğini bildirdi. Öte yandan bölgede gerginlik yükselmeye başladı. Rusya Donbas bölgesine asker sevkiyatına devam ediyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken ABD’den Ukrayna’ya destek geldi. Yaklaşık dört gün önce Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşkes ihlali yaptığı bildirilmiş bölgedeRusya yanlısı ayrılıkçıların ateşi sonucu 4 Ukrayna askeri yaşamını yitirmişti.

  Ukrayna’nın ayrılıkçı Donbas bölgesinde bugün ateşkes sona erdi. Ateşkesin sona ermesi ile beraber bölgede hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Rusya hafta başında bu yana Ukrayna sınırına 28 taburunu yerleştirdi. Rusya asker sevkiyatına devam ediyor. Rusya Ukrayna’ya petrol ihracını durdurmasını ardından 14. Zırhlı Tümenini sınıra yolladı. Alınan bilgilere göre; Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti.

  ABD’den Destek Mesajı

  Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Rusya’nın Donbas bölgesine asker sevkiyatı başlatmasının üzerine Ukrayna ordusu da hareketlendi. Ordu Rusya’dan gelecek bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Rusya ve Ukrayna arasında bu gelişmeler yaşanırken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen mesajlar geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir görüşme yaptı.  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Twitter hesabından görüşme hakkında bir paylaşım yaparak “Rusya, Ukrayna’nın doğusunda ve Kırım’daki güvenlik durumunu sistematik olarak kötüleştirmeye devam ederken. Güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yolları tartışıldı.” sözlerini kullandı.

  Bunların dışında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın agresif tutumlarına karşın “ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını” onayladıklarını açıkladı. Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de Ukraynalı mevkidaşı Org. Ruslan Homçak ve Rus mevkidaşı Org. Valeri Gerasimov ile görüştü. Görüşmenin ardından ABD tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada Ukrayna’nın bir NATO üyesi olmamasına rağmen önemli bir ortak olduğunu vurgulandı. Ukrayna’nın Avrupa’da barış ve istikrarın korunmasında önemli bir rolu olduğu vurgunlandı.

  Rusya Ukrayna Arasında Ne Olmuştu?

  Yaklaşık beş gün önce Ukrayna’daki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar ateş açmış bunun sonuncunda da 4 Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti. Daha sonra Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Facebook hesabından yapılan bir açıklama yapıldı. Açıklamada Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşkes ihlali yaptığı ifade edildi. Bir süredir Donbas bölgesinde yaşanan gerginlik için 27 Temmuz 2020’den itibaren bir ateşkes yapıldı.Ukrayna ve Rusya arasındaki yaşanan ayrılıkçı hareketler nedeniyle bölgede 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

  En Çok Okunanlar