Dünya üzerinde uçurumun tam kenarında yer alan onlarca kasaba var. Bazıları tehlikeli gibi görünse de ortaya nefes kesen bir manzara çıktığı sürece orada yaşamak katlanılabilir gibi görünüyor. İşte ziyaretçilerine mükemmel manzaralar sunan ve uçurumun hemen kenarında yer alan o nefes kesici kasabalar…

4Amediye / Irak

Amediye diğer adıyla İmediye Irak’ın kuzey kesiminde, Duhok ilinde bulunan bir şehir. Türkiye sınırına 17 kilometre mesafede olan bu şehir İmadettin Zengi tarafından 1142 yılında kurulmuş ve adını kurucusundan almış.

Amediye, bir dağ platosu üzerine kurulmuş bu küçük şehir, Osmanlılar döneminde Amediye Van ve Musul vilayetine bağlıydı. 19. Yüzyılın başında 6 bin kişi yaşıyordu. Amediye’de Asur döneminden bir sinagog kalıntısı ve kilise de bulunuyor.

3Katskhi Pillar / Gürcistan

The Katskhi Dikit’i Gürcistan’ın batısında bir bölge olan Imereti’de bulunuyor. Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olan bu yapı Katskhura küçük nehir vadisinden görülebiliyor.

2Wadi Dawan / Yemen

Burası Wadi Dawan. Yemen’in güneyinde küçük bir kasaba… Hem Wadi Dawan’da hem de Shibam gibi güney Yemen şehirlerinde yağmacıları evlerinden uzak tutmak istediklerinden olsa gerek devasa kayaların üstüne köyler kurmuşlar.

1İspanya / Ronda

Deniz seviyesinden 750 metre yüksekteki dağlık bir bölgede yer alan Ronda, Malaga ilinde uçurum kenarındaki bir kasaba.