More
  Ana SayfaGündemTürkiye'nin tartışma konusu : Sansür Yasası

  Türkiye’nin tartışma konusu : Sansür Yasası

  Diğer adları Sosyal Medya ,Dezenformasyonla (bilgi kirliliği) Mücadele olan Sansür yasası 1 Ekim 2022 itibariyle TBMM’de görüşülmeye başlandı. AKP ve MHP’nin hazırladığı bu yasa 40 maddeden oluşmaktadır ve ilk maddeleri geçtiğimiz günlerde kabul edilmiştir.

  Peki bu sansür yasası maddeleri neler? Neden insanların bu yasayı kabul etmiyor?

  Madde şöyle :1) ‘Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’

  2)‘Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında arttırılır.’

  Sansürün olayı şu :

  Kamuya sunulan herhangi bir paylaşım, eğer kamuyu endişeye, korkuya sürüklüyorsa paylaşımı yapan veya yayan hapis cezasına çarptırılıyor. Bu durumlarda ceza kesilecek kişinin bilgilerini Cumhuriyet savcıları, paylaşım yapılan sosyal medyanın Türkiye’deki temsilcisinden isteyebilecek. Ceza verme sürecinde BTK’da işin içinde olacak.

  Cezalar sadece paylaşımı yapan ya da yayan için değil yayınlanan sosyal medya uygulaması için de geçerli. Bu yeni yasadan en çok zarar görecek uygulama Twitter olacak gibi tahmin ediliyor.

  İnsanların kabul etmemesi ve tartışma yaratmasının sebebi, bu yasanın devlet adamlarının kendi yararları için kullanılabileceğini düşünmeleridir. Yayılmasını istemedikleri bir haberi kaldırtma ve paylaşan kişinin ceza almasını sağlama gibi haklarının olması sizi de acaba diye düşündürmüyor mu?

  Sonuç :

  20’nci  21’nci  22’nci  25’nci  26’ncı  27’nci  28’nci ve tartışma konusu olan 29’uncu  Madde yürürlüğe girdi ve maddeler 18.10.22 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Kalan maddeler 01/04/2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın