More
  Ana SayfaGündemTürkiye'nin Gururu TOGG

  Türkiye’nin Gururu TOGG

  TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu açılımıdır. Anadolu Grubu, Turcell, BMC, Zorlu Holding, Trükiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kök Grubu ortaklığında kurulan Türkiye’nin gururu TOGG 29 Ekim 2022 tarihinde Gemlik Fabrikası Bursa’da törenle ilk gösterimi yapıldı. 2020 yılında ilk temelleri atılan bu yerli elektrikli aracımızın Şubat 2023 de satışına başlanabileceği söylendi.

  Duyurulduğu günden beri herkesin merak ettiği yerli elektrikli aracımız TOGG  bir otomobilden daha fazlası sloganıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla açılışı yapıldı. İlk sürüşü yapan Cumhurbaşkanı, konuşması sırasında ilk siparişi de verdi. Gerek iç dizaynı gerek ülkemizi tanıtan renk seçenekleriyle gündeme oturan yerli aracımız, otomobil piyasasını ele geçirecek gibi duruyor. Türkiye’den sonra diğer ülkelere de 2024 Eylül’de ihraç edileceği de biliniyor. Yüzde 51lik bir yerliliğe sahip olan TOGG 2025’te en az yüzde 65 oranında yerliliğe sahip olacağı bekleniyor.

  60 yıl önce 1961 yılında ‘Devrim’ isimli bir otomobil birkaç mühendis tarafından imkansızlıklarla tasarlanmış lakin bazı şanssızlıklar ve uyuşmazlıklar yüzünden rafa kaldırılmıştı. Türkiye 60 yıl sonra hayaline kavuştu.

  TOGG’un Modelleri Ve Renkleri

  İlk model C-SUV daha sonra sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle piyasaya çıkacak. Renklerine de hemen göz atalım.

   

  ”Gemlik” olarak adlandıralan rengin, Gemlik’in zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi sularını temsil ettiği açıklandı.

  ”Anadolu” adıyla tüm gözleri üzerine çeken renk, Anadolu topraklarındaki cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızıdan ilham alıyor.

  ”Oltu” adını taşıyan renk, Oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu temsil ederken aynı zamanda da sağlam yapısına vurgu yapıyor.

  ”Kapadokya”, ülkemizin kıymetli yerlerinden Kapadokya’nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejini temsil ediyor.

  ”Pamukkale”, dünya harikalarından olan Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığını temsil ediyor.

  ”Kula” adıyla beğeni toplayan renk; Kula’nın doğal yapısı, kayaçları ve vadileriyle yerkürenin milyonlarca yıllık geçmişini bugüne taşıyan gri ihtişamını gözler önüne seriyor.

  Yerli Elektrikli Arabamızın Özelliklerine Göz Atalım :

  Aracın tasarımı için 121 mühendis yer almaktadır. Logo Doğu ve Batı kültürünü ifade etmektedir. Aracımızın en önemli özelliği havayı kirletmemesidir. Çevreye duyarlı olması artı puan kazandırdı. Arabamızın bir diğer özelliği dikiz aynası yerine yüksek çözünürlüklü kamera kullanılmasıdır. Şarjı 30 dakikada %80 oranında doldurabilmektedir. Araçta 4.5G ve 5G teknolojisiyle internet kullanımı da mevcut. Böylece sistem güncellemeleri otomatik yapılabilecek. Şaşırtıcı bir diğer özelliği ise olası doğa olaylarında kullanıcıya haber vermesidir.

  Yerli Aracımızın Fiyatının Ne Olacağı Merak Konusu

  Bir diğer merak konusu olan TOGG’un fiyatı tam net bir bilgi bilinmemekle birlikte, diğer elektrikli araç fiyatlarına göre yaklaşık 180bin ile 250bin TL arası olacağı düşünülüyor. Satışın başlamasıyla fiyatının açıklanacağı da bilinen bilgiler arasında.

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın