Seyahat etme motivasyonu pek çoğumuz için farklıdır. Bazılarımız dünyanın farklı lezzetlerini deneyimlemek için seyahat ederken, kimimiz farklı kültürleri keşfetme amacındadır. Bazılarımız içinse bir rotayı çekici yapan o yerin tarihi geçmişidir.

Seyahat motivasyonunuz ne olursa olsun, planlarınızı yaparken gideceğiniz yerlerin hikayelerini öğrenmek, gezdiğiniz yerleri daha iyi tanımanızı ve oradaki yaşamı daha iyi anlamanızı sağlar. Henüz keşfetmemiş olanlar için Türkiye’deki tarihi mekanlar ve bu mekanlarla özdeşlemiş efsaneleri bir araya getirdik.

Aynalı Mağara
Rivayete göre, zamanında Amasya’da yaşayan bir kralın çok güzel bir kızı varmış. Prenses o kadar güzelmiş ki, yüzünü saklayarak dolaşması gerekirmiş. Prenses evlenme yaşına geldiğinde, kral kızını “duvağını kaldırdığında güzelliğine dayanabilecek ve böylelikle kızını yalnızca güzel bir yüzden ibaret görmeyecek” biriyle evlendirmek istediği haberini salmış.

Ülkenin dört bir yanından genç erkekler saraya akın ederken, her biri prensesin güzelliği karşısında büyülenirmiş. Günlerden bir gün fakir ama cesur bir genç adam şansını denemek için saraya varmış. Genç adam prensesin duvağını kaldırdığında o kadar güçlü bir çekim oluşmuş, o kadar sıcak bir bağ kurulmuş ki, bu etkileşim çiftin etrafında oldukça güçlü bir ateş yakarak her ikisinin de ölümüne neden olmuş.

Kalıntıları şehrin dışındaki mağaraya gömülen çiftin mezarına her güneş vurduğunda, mezar taşı adeta prensesin güzel yüzü kadar büyük bir ışıltıyla parlıyor.

Kız Kulesi
Hakkında pek çok farklı söylenti olan Kız Kulesi’nin en çok kabul gören hikayesi Selçuk Sultan ve güzel kızını anlatır. Selçuk Sultan bir gün rüyasında kızının bir yılan tarafından ısırıldığını ve öldüğünü görür. Kızını korumak için çözüm yolları aramaya başlayan kral, sonunda kızını korumak için onu denizin ortasındaki kuleye gönderir ve burada yaşamasını emreder. Kulede yaşayan genç kız bir gün hastalanır ve ülkenin dört bir yanından pek çok kişi geçmiş olsun dileklerini sunmak için hediyeler gönderir. Üzümlerle dolu bir sepetin içerisinde bir yılanın saklandığındansa kimsenin haberi yoktur. Gece olduğunda kız uyurken yılan sepetten kaçar ve genç kızı ısırarak ölümüne sebep olur. Böylelikle sultanın rüyası da maalesef gerçekleşir.

Zelve Vadisi Peribacaları
Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan peri bacalarının volkanik kayaçların erozyonuyla oluştuğunu pek çoğumuz biliyor olsak da, efsaneler konuyu daha farklı bir yönden ele alıyor.
Bundan uzun uzun yıllar önce, inançlı bir adam askerlerden kaçmaktadır. Peşindeki pek çok askerden kurtulabilmek için var gücüyle koşan adam, Zelve Kanyonu’nda adeta kıstırılmıştır. Askerler gittikçe kendisine yaklaşırken, kahramanımız da bir yandan tanrıya “ya beni bir kuşa çevir, uçarak kaçayım ya da peşimdeki aslerleri taşa çevir” diye dua etmektedir. Bu içten duayı duyan tanrı, askerleri taşa çevirir ve böylelikle peri bacalı oluşur.

Ağlayan Kaya
İnanışa göre Manisa’da bulunan Ağlayan Kaya, yarı tanrı Kral Tantalos’un kızı Niobe’dir. Thebai kralı Amphion ile evlendikten sonra kimi kaynaklara göre 14, kimi kaynaklara göre 12 çocuğu olan Niobe; Zeus’la evlenen çocukluk arkadaşı Hera’yı yalnızca 2 çocuğu olduğu gerekçesiyle küçümser. Rüzgar Hera’nın kulağına Niobe’nin kendisiyle ilgili sözlerini fısıldadığında, Hera çocukları Apollo ve Artemis’ten Niobe’yi cezalandırmalarını ister. Apollon ve Artemis, Niobe’nin tüm çocuklarını öldürür. Niobe günlerce çocuklarının cesetleri başında ağlar. Niobe’nin bu haline üzülen Zeus ise, onu tam ağladığı yerde bir kayaya çevirir. Spil Dağı yamacında yer alan bu kayadan sızan su ise, Niobe’nin göz yaşları olarak anılmaktadır.

Cennet ve Cehennem Mağaraları
Cennet ve Cehennem obruklarının olduğu yerde, mitolojik çağlarda tanrı Zeus’a tapılırmış. Cennet mağarasında Zeus’a tapınan rahipler, burada ayinler düzenlermiş. Olimpos tanrıları ile Titanlar arasında çıkan savaşta yenilen devler Zeus’un emriyle yerin derinliklerine tutsak edilmiş. Toprakana Kibele ise Zeus’tan intikam almak için bir ejder doğurmuş ve mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u bu mağaraların çevresinde yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek hapsetmeden önce bir süre Cehennem çukuruna hapsetmiş.

Keşişin Bahçesi
Doğubeyazıt’ta bulunan Keşişin Bahçesi, Kerem ile Aslı efsanesinin merkezidir. Efsaneye göre, mutlu bir evliliği olan İsfahan padişahının çocuğu olmazmış; tıpkı emrinde çalışan keşiş gibi. Bir gün padişahın ve keşişin eşleri gezmeye giderken, karşılarına nur yüzlü bir ihtiyar çıkar ve hanıma bir elma, keşişin eşine ise bir ayva fidesi hediye eder. Her iki kadın da fidelere gözleri gibi bakmalarına rağmen, ağaç olan fideler bir türlü meyve vermez. Bir gün rüyasında aynı nur yüzlü ihtiyarı gören hanım sultan, ona çocuk dileği için yalvarır. İhtiyar da dileğinin gerçekleşmesi için ağacın elmasını yemesi gerektiğini söyler. Ertesi gün ağacın meyve verdiğini gören hanım sultan, ağacı meyve vermemiş olan keşişin eşi ile meyvesini paylaşır ve dileklerinin gerçek olması durumunda çocuklarını evlendirmeye söz verir.

Padişahın bir oğlu, keşişin ise güzeller güzeli bir kızı olur. Kızı büyüdükçe güzelleşen keşiş, kızını padişahın oğluyla evlendirmekten vazgeçer ve kızını da alarak 3 gün uzaklıktaki Zengi köyüne taşınır. 12-13 yaşına girdiklerinde padişahın oğlu Mirza Bey, arkadaşıyla birlikte ava çıktığında yolları Zengi köyüne düşer ve Mirza Bey burada keşişin kızını görerek aşık olur. Aralarında geçen diyalog sonrası Mirza Bey’in adı Kerem, keşişin kızının adı da Aslı olur.

Ne var ki keşiş kızını Mirza Bey’le evlendirmek istemediği için, ailesini alır ve yollara dökülür, Kerem ise aşkının peşinde düşer. Keşiş kaçtıkça Kerem kovalar, ne var ki Aslı’ya asla kavuşamaz. Bin bir badireden sonra Aslı ve Kerem bir şekilde kavuşsa da, keşişin diktiği büyülü fistan kavuştukları gece Kerem’in yanarak ölmesine neden olur. 40 gün Kerem’in külleri başında ağlayan Aslı’nın saçları da Kerem’in külleri arasında kalan ateş ile yanınca Aslı da kül olur ve külleri birbirine karışır. Keşişin Bahçesi ise bu efsanenin yaşandığı yerdir.

Seyahat motivasyonunuz ne olursa olsun, seyahat ettiğiniz yerlerin hikayesini öğrenmek, buraları keşfederken çevrenize farklı bir gözle bakmanızı sağlar. Siz de seyahat planlarınızı yaparken gitmeyi planladığınız yerlerin geçmişini araştırarak gezilerinizin daha verimli geçmesini sağlayabilir, efsaneler ve mitolojik hikayelerle seyahatlerinize renk katabilirsiniz.