More
  Ana SayfaGenelTürk Kahvesi Nasıl Yapılır? Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

  Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

  Türk kahvesi, sohbetlerin vazgeçilmezlerinden biridir. Günün her saatinde tüketilen Türk kahvesi, Osmanlı mutfağında ve günümüz Türk mutfağında her zaman kendine bir yer buldu. Türk kahvesinin güzel olması için üzerinde köpük olması gerekir. Sizler için Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırdık. Sizlerde köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları sayesinde lezzetli ve bol köpüklü Türk kahvesi yapabilirsiniz. 

  türk kahvesi nasıl yapılır

  Kahve, Anadolu’ya ilk kez 1543 yılından Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından getirildi. Kahve, Osmanlı topraklarına girdikten sonra halkın ve sarayın vazgeçilmez içeceklerinden biri oldu. Kahve, Türk usulü pişirme metodu ile birleşerek hem keyif veren hem de lezzetli bir hal aldı. Sonraki süreçte İstanbul’da açılan kahvehaneler sayesinde halk arasında iyice yaygınlaştı. O tarihlerde istanbul’a gelen tüccarlar ve yabancı elçiler Türk kahvesine hayran oldular ve kendine has pişirme usulü ve yanında ikram edilen Türk lokumu ile Türk kahvesi tüm dünyaya yayıldı. 

  Tarihi ve milli bir değere sahip olan Türk kahvesini köpüklü yapmak bir beceri işidir hatta bir yetenektir. Türk kahvesi yapmak için ocağın başına geçen herkes kahvenin köpüklü olmasını ister.

  türk kahvesinin püf noktaları

  Adım adım Türk kahvesini doğru pişirme rehberi….

  1- Türk kahvesi yaparken kullanacağınız kahve kadar su da önemlidir. Kahve yapımı için kullanılacak su klorsuz ve tatlı olmalıdır. Ayrıca kahvenin köpüklü olması için suyun oldukça soğuk olması gerekir. Bunun içinde cezvenin içinde bir kalıp buz koyabilirsiniz. 

  2-Cezvenin içine kaç kişiye kahve yapacaksanız o miktarda su koyabilirsiniz. Bu konuda hata yapmamak için suyu kahve  fincanları ile ölçebilirsiniz. Her bardak için bir tatlı kaşığı kahve kullanın. 

  3-Türk kahvesi yaparken şekeri ayarlamak oldukça önemlidir. Eğer şekersiz kahve yapacaksanız kahvenin içine hiç şeker atmayın. Az şekerli kahve için yarım küp şeker kullanın. Az şekerli kahve için bir tane küp şeker, şekerli kahve için ise iki tane küp şeker kullanabilirsiniz. 

  4-Malzemeleri fincanın içine koyduktan sonra tüm malzemeleri iyice karıştırın. Tamamen karışan malzemeleri ocağın üzerine koyun. Kahveyi ocağın üzerine koyduktan sonra içine asla kaşık sokmayın ve karıştırmayın. 

  5-Kahveyi olabildiğince az ateşte pişirin. Kahve bir süre sonra kabarmaya başlayacaktır. Hafifçe kabaran köpükleri fincanlara eşit bir şekilde bölüştürün. İyice kabaran kahveyi fincanlara yavaşça dökün. 

   

  Kahveleriniz hazır!

  En Çok Okunanlar