Türk Genci Kuthan Çelebi Uzay Yarışında Üçüncü Oldu - Kutlan Çelebi Kimdir? - SimgoloSimgolo

4 Nisan 2021 - 21:59

Türk Genci Kuthan Çelebi Uzay Yarışında Üçüncü Oldu – Kutlan Çelebi Kimdir?

Son Güncelleme :

26 Mart 2021 - 12:26

Türk Genci Kuthan Çelebi Uzay Yarışında Üçüncü Oldu – Kutlan Çelebi Kimdir?

Türk Genci Kuthan Çelebi Uzay Yarışında Üçüncü Oldu! Kutlan Çelebi Kimdir? Türk genci Kuthan Çelebi, Kanada’da düzenlenen Genç Uzay Girişimcileri yarışmasında üçüncü oldu. Aldığı derecenin ardından açıklama yapan Kutlan Çelebi “Uzay alanında edineceğim tecrübelerimi ileride ülkeme fayda sağlamak için kullanmayı arzuluyorum” dedi.

Kuthan Çelebi, Kanada’nın Vancouver şehrinde British Columbia Üniversitesinde eğitim görüyor. Çelebi, Kanada’da yapılan Genç Uzay Girişimcileri yarışmasında ekibiyle üçüncü oldu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Çelebi, öğrencilik yılları boyunca çok farklı yarışmalarda yer aldı. Çelebi son olarak  “Uluslararası bir organizasyon olan Students for Exploration and Development of Space tarafından düzenlenen Young Space Entrepreneurs isimli yarışmaya katıldı.

Kuthan Çelebi yarışmaya katılmadan önce iki kişiyle beraber ekip kurdu. Projeyi geliştirdikten sonra yarışmaya katılıp derece alan Çelebi, “Yarışmanın sonucunda Kanada çapında katılan takımlar arasından üçüncülük ödülüne layık görüldük. Seçkin bir jüri tarafından belirlenen bu ödül sayesinde, yatırımcıların ilgisini çekebilecek bir başarı elde etmiş olduk” açıklamalarını yaptı.

Bunların dışında Kutlan Çelebi hazırladıkları projenin uzay araştırma maliyetlerini düşüreceğini açıklayarak “Dünyada bilim insanları tarafından uzay için geliştirilen birçok bilimsel çalışma, sertifikasyon ve uzay testleri için sırada bekliyor. Bu süreç çok uzun ve oldukça pahalı. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonundaki bir astronotun araştırmacılar tarafından satın alınan bir saatlik ücreti 130 bin ABD doları” ifadelerini kullandı.

Çelebi: “Ülkeme Fayda Sağlamak İstiyorum”

Kutlan Çelebi açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Sonuç olarak, uzayda yer çekimsiz ortamda yapılacak araştırmaların milyon dolarları aşan yüksek maliyet ve sürelerini birkaç kat azaltabilecek bir hizmet ve ürün yelpazesi oluşturduk. Yeryüzünde sahip olduğumuz birçok rahatlık uzayda mevcut olmadığından, uzaya gönderilen ürünlerin birçok ekstra özelliğe sahip olması gerekiyor. Biz de bu sistemlerin mühendislik tasarımını üstlenerek, bilim insanlarına sadece deneylerine odaklanma imkanı sunuyoruz.”

Çelebi ülkeme fayda sağlamak istiyorum diyerek şu sözleri kaydetti: “Türkiye’de uzay sektörünün gelişimini ve son olarak Türkiye Uzay Ajansının 10 yıllık programını ilgiyle takip ediyorum. Uzay alanında edineceğim tecrübelerimi ileride ülkeme fayda sağlamak için kullanmayı arzuluyorum.”

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.