Son 20 yıldır iletişim yöntemlerimizde meydana gelen değişimler, aslında insanlık tarihinde en hızlı değişimi anlatıyor. Çok kısa bir sürede ev telefonuyla karşı tarafı arayıp yanıtlamasını beklemekten, görüntülü konuşmaya geçtik. Bunun bir nedeninin de nerede olduğumu, ne yaptığımızı ve ne hissettiğimizi paylaşma isteğimizden kaynaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bugün gelinen noktada sosyal medya sosyal iletişimimizin ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Peki bunun bizim genel ruh sağlığımız ve mutluluğumuz üzerindeki etkileri ne olabilir? İşte yanıtı:

Öz saygı

Sosyal medyanın bireyin öz saygısına büyük ölçüde etki ettiği, araştırmalarca kanıtlandı. Sosyal medyada beğeni almak, tebrik edilmek gibi destekleyici iletişim şekilleri kişinin öz saygısına olumlu etki ederken, tam tersinin söz konusu olduğu durumlarda ise öz saygı olumsuz etkilenebiliyor. Öte yandan daha yüksek öz saygıya sahip bireylerin iş, aile ya da eğitim konularında daha fazla paylaşım yaptığı dikkat çekiyor. Düşük öz saygıya sahip bireylerse, başkalarının kendileri hakkında ne paylaştığını takip edip bunu sürekli kontrol etmeyi ve hoşlarına gitmeyen şeyleri silmeyi tercih ediyor.

Yalnızlık

Sosyal medyanın bireyleri yalnızlaştırdığına ilişkin haberler son zamanlarda gündemi bir hayli meşgul ediyor. Birçok araştırma ise bunun doğruluğunu algılanan yalnızlık üzerinden kanıtlar nitelikte sonuçlar ortaya koyuyor. Buna göre; gençlerde sosyal medya kullanımı, algılanan yalnızlıklarını arttırıyor. Öte yandan yürütülen araştırmalar, yaşlılarda sosyal medya kullanımının ise daha az yalnız ve daha az mutsuz hissetmelerini sağladığını belirtiyor.

Mutluluk

Sosyal medyanın mutluluk üzerindeki etkileri ise başka bir tartışmalı konu. Araştırmalar sosyal medyada geçirilen zamanın hayattan alınan tatminle ters orantılı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan sosyal medya üzerinde kurulan iletişimlerin dopamin salgısını arttırdığı da başka bir bilimsel gerçek. Özetlemek gerekirse sosyal medyayı gerçek buluşmalar ve iletişim için kullandığımızda mutluluğumuz üzerinde olumlu etkilere sahipken, tamamen sosyal medya üzerinden sosyalleşmek olumsuz etkiler yaratıyor.

 

Yukarıda verilen bilgilerden hareketle sosyal medya kullanımında ölçü ve şeklin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Birey, bütün sosyal iletişimimizi sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğinde, sosyalleşmenin gerçek faydalarından yararlanamıyor ve yalnızlık hissetmeye başlayabiliyor. Öte yandan sosyal medyada ölçülü vakit geçirmek bireye farklı açılardan yararlı olabiliyor.