Tüm yönleriyle dikkat eksikliği!

0
62

Kitap okurken, çalışırken ya da film izlerken o ana odaklanamadığınız ya da aklınıza gelen bir şeyi düşünmeye başladığınız oluyor mu? Cevabınız evetse siz de dikkat eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Dikkat eksikliğinin çocuklarda daha yaygın olduğu düşünülse de, bu duruma yetişkin bireylerde de sık rastlanabiliyor. Peki dikkat eksikliği nasıl kendini gösterir, belirtileri nelerdir ve nasıl çözülür?

1Dikkat eksikliği ya da dikkat dağılması nedir?

Kişinin ilgi yoğunluğunun olması gerekenin altında kalması, konsantre olamama durumudur. Yapılan işi sevmeme hali, yarım kalan başka bir iş ya da konu üzerinde kafa yormak, yeni bir işin de yarım kalmasına ve düzene koymanız gereken şeylerin birikmesine yol açabilir.

2Belirtiler ve sinyaller

Aynı anda birden fazla uyarıcıya dikkati vermek, asıl odaklanılması gereken konudan uzaklaşmak ve bu durumların tekrar ediyor olması en belirgin sinyaller. Diğer yandan; anlama güçlüğü, detayları gözden kaçırma, basit hatalar yapmak, kolay unutmak, eşya kaybetmek, sürekli yarım kalan işler, performans düşüklüğü, bir işi ağırdan alma ve erteleme gibi durumlar da belirti olarak karşımıza çıkıyor.

3Odaklanmayı zorlaştıran iç ve dış etkenler

Dikkat eksikliğinin sebepleri iç ve dış etkenlerden kaynaklanabilir. Yapılan aktiviteyi sıkıcı bulma, ilgi uyandıran başka bir konuya dikkatin kayması, geçmişte yaşanılan ve kişinin atlatamadığı olayların zihinde canlanması, kaygı bozuklukları gibi duygusal durumlar iç etkenler olarak değerlendirilirken; gürültülü ve rahatsız edici mekanlar, dikkat dağıtan renkler, konforsuz ve dağınık bir çalışma ortamı da odaklanmanızı güçleştiren dış etkenler arasında gösterilebilir.

4Çözümü kendinizde bulabilirsiniz

Büyük bir sorun gibi görünmese de dikkat eksikliği okul, iş ve sosyal yaşamımızda birçok problemi beraberinde getiriyor ve ilişkilerimize olumsuz yansımaları oluyor. Farkına varıldığında gerekli adımların izlenmesiyle dikkat dağınıklığını aşmak çok da zor değil. Diğer yandan ilaçsız çözüm de mümkün. Bunun için birkaç tavsiyemiz var:

5Egzersiz yapın

Günde maksimum beş dakikanızı ayırarak, nefes egzersizi ile zihninizi meşgul eden düşüncelerden kurtulmayı deneyin. Sessiz ve sakın bir ortamda, rahat edebileceğiniz bir yere oturun. Burnunuzdan nefes alıp yine burun yoluyla nefesinizi bırakın. Odak noktanızın kaydığını farkettiğiniz anda da bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Farklı bir düşünceyle meşgul olmanızı engelleyecektir.

6Uyku düzeninize dikkat edin

Birçok konuda olduğu gibi dikkat dağınıklığında da uykunun önemiyle karşılaşıyoruz. Günlük almanız gereken uykunun altına düşüyorsanız bunu da göz ardı etmeyin ve uyku saatlerinize dikkat edin. Çocuklarda görülen dikkat dağınıklığı probleminin çözümü için de günde yarım saat öğlen uykusu öneriliyor.

7Doğal yolları tercih edebilirsiniz

Odaklanma sorununuzu aşmak için ilk etapta ilaç kullanmak yerine meseleyi doğal ve daha sağlıklı yollarla da ortadan kaldırabilirsiniz. Kansızlık, B12 ve demir eksikliği dikkat kaymasına yol açabiliyor. Taze sıkılmış havuç suyu, omega 3 içeren besinler, tahıl, ceviz içi, yoğurt tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

 

Dikkat eksikliği aşılması mümkün olmayan bir problem değildir. Herkesin zaman zaman yaşadığı odaklanamama halidir. Farkına vardığınızda ve doğru adımları izlediğinizde bu sorunu geride bıraktığınızı göreceksiniz. Anı kaçırmayın ve zamanınızın ne kadar değerli olduğunu bir daha hatırlayın.