More
  Ana SayfaSAĞLIKTereyağının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

  Tereyağının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

  Sofralarımızdan eksik etmediğimiz pek çok besin hakkında zaman zaman gerçek olup olmadıklarına dair haberler ortaya atılıyor. Bazı gıda teröristleri sık kullanılan ve sağlıklı olduğuna inanılan besinlere hile karıştırıyor. Bu besinlerden biri de tereyağı… Peki, tereyağının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? sizde bu soruların yanıtlarını merak ediyor ve kandırılmak istemiyorsanız haberimizi okumaya devam edin.

  Tereyağı

  Tereyağı lezzeti ve sağlığa olan faydaları nedeniyle hem kahvaltıların hem de bazı tencere yemeklerinin vazgeçilmezi. Tereyağının yüzde 85’i sütten oluşur,  kemik sağlığından mide ve sindirime kadar insan bedenine olan faydaları ile bilinen tereyağı bazen yüzde yüz doğal olarak sofralarımıza gelemiyor. Gıda sahteciliği yapan insanlar tarafından içeriği değiştirilen tereyağlarının yarardan çok zararı dokunuyor. Peki, Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır? diye soruyorsanız altı maddede tereyağının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını sizler için derledik.

  Tereyağı

  Tereyağının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

  • Eğer tereyağı suyun içinde tek parça halinde eriyorsa bu gerçek olduğunu gösteriyor. Bir parça tereyağını sıcak suyun içine atın ve erimesini gözlemleyin. Tereyağı tek parça halinde değil de parçalara ayrılarak eriyorsa o zaman aldığınız tereyağında bir sıkıntı var demektir.
  • Gerçek tereyağı oda sıcaklığında bekletildiğinde erimez sadece kıvamlı bir şekilde yumuşar. Ama tereyağı gerçek değilse sanki tavaya atmışsınız gibi sıvı bir hal alarak erir.
  • Tereyağınızda bir hile olup olmadığını merak ediyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Bir parça tereyağını tavaya atın ve erimesini bekleyin. Eğer tereyağı erirken köpürüyorsa bu gerçek olduğunu gösterir.
  • Satın aldığınız tereyağının erime rengine bakarak da gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tavada eriyen yağ kendi sahip olduğu renkten daha koyu bir renk ediniyorsa bu yağ sahte olabilir.
  • Sahte tereyağı, piyasaya göre daha ucuzdur. Size çok ucuz gelen yağları almamaya gayret gösterin.
  • Tereyağına bir bıçak batırdığınızda parça parça ayrılıyorsa bu yağ gerçek bir tereyağıdır. Sahte ya da katkılı tereyağı bıçakla kesildiğinde diz bir şekilde kesilir.

  En Çok Okunanlar