Tembellikten Nasıl Kurtulurum? Tembellikten Kurtulmanın Yolları - SimgoloSimgolo

1 Ağustos 2021 - 04:06

Tembellikten Nasıl Kurtulurum? Tembellikten Kurtulmanın Yolları

Son Güncelleme :

08 Mart 2021 - 15:48

1

Tembellik genellikle işten kaçma, yapılacak olan işleri gözünde büyütme şekilde ortaya çıkabilen bir davranış türüdür. Tembel olarak adlandırılan kişi herkesin kendisinden beklediği temel davranışları bile bazen yerine getirmeyebilir. Bir uyuşukluk ve boş vermişlik hali olan tembellikten nasıl kurtulurum diye kara kara düşünüyorsanız yazımız tam size göre… Tembellikten kurtulmanın yolları…

2

Eğer bir iş yapman gerekiyor ama onu yapmak istemiyorsan alakasız başka bir şeyle ilgilen. Mesela; yarın bir sınavın var ve çalışman lazım ama içinden gelmiyor. Kısa süreliğine farklı bir uğraşı edin. Örgü örebilir ya da müzik dinleyebilirsin. Kendi işine döndüğünde motivasyonun artmış olacaktır.

3

Hayatta en çok yapmak istediğin şeylerin listesini yap. Bu listeye bakarak kendini motive et. Bu istekleri gerçekleştirmek için çabalaman gerektiğini hatırla. Mesela bir ülkeye mi gitmek istiyorsun ya da yeni bir iş mi bulmak istiyorsun. Bu isteğin şeyleri aklından çıkarma ve sık sık istediğin şeyleri kendine hatırlat.

4

Yapılan araştırmalara göre erken kalkıp işlere koyulmak en iyisi. Alarmı ertelemek gün içindeki performansı da etkiliyor. Alarmı beş dakika on dakika ertelemek doğru değil. Eğer yüksek performansla çalışmak istiyorsanız alarm çalar çalmaz yerinizden fırlayın.

5

Gün içinde ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bu hedefler basit ve kısa sürede yapılabilen hedefler olsun.Böylelikle kendinizi motive edebilirsiniz.

6

Kendinizi zihinsel olarak rahatlatmayı deneyin. İnsanlar sizin tembel olduğunuzu size söylüyorlarda sürekli bu kişilerin sözlerini kendinize referans olarak almayın. Eğer sizde başkaları gibi kendinizin içten içe tembel olduğunu düşünürseniz olay içinden çıkılmaz bir hal alır. Kendinizi her zaman motive edecek iç konuşmalar gerçekleştirin.

7

Her zaman düzenli olmaya dikkat edin. Düzensizlik işlerin yolunda gitmemesine neden olabilir. Düzensiz bir ortamda çalışmak ya da bulunmak sizi rahatsız eder ve başka işler yapmanıza engel olabilir. Düzensizlik, motivasyonsuzluğu da etkiler.

8

Tembellik genellikle motivasyon eksikliğinden ortaya çıkan bir durumdur. Bu yüzden motivasyonunuzun neden düştüğünü bulmaya çalışın. Yaptığınız işi sevmiyor ya da hayatta sizi üzen bazı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Sorunun temeline inerek motivasyonunuzu yükseltmeye çalışın. Kimi zaman depresyon tembellik şeklinde de kendini gösterebilir. Eğer hayattan zevk almıyor ve yaşamaya değer birşey bulamıyorsanız bu yüzden tembelleşmiş olabilirsiniz. Böyle bir ruh hali içindeyseniz mutlaka bir uzmana danışın.