More
  Ana SayfaGÜNDEMTekrar koronavirüse yakalanmak bilimsel olarak kanıtlandı!

  Tekrar koronavirüse yakalanmak bilimsel olarak kanıtlandı!

  Koronavirüse yakalanan kişinin tekrar hasta olduğu bilimsel olarak kanıtlandı
  İstanbul’da yaşayan 23 yaşında bir kadın hasta ikinci defa koronavirüse yakalandı. Türkiye’de ilk dünyada ise ikinci hasta olarak tarihe geçti.

  İlk hastalanmasının üzerinden 119 gün geçtikten sonra tekrar hastalanan bir kadın, koronavirüse ikinci kere yakalanarak Türkiye’de ilk dünyada ikinci vaka olarak kayıtlara geçti. Prof. Dr. Reşat Özaras, Prof. Dr. İbrahim Özdoğru ve Uzm. Dr. Ahmet Atilla Yılmaz’ın ‘New Microbes and New Infections Dergisi’ne kabul edilen yayınında; nisan ayında Covid-19 hastalığı geçiren hastanın, Ağustos ayında tekrar Covid-19 hastası olduğunu ortaya koydu.

  İLK HASTALIĞINDAN 119 GÜN SONRA YENİDEN HASTALANDI

  23 yaşındaki bir kadın hasta, 9 Nisan 2020 tarihinde ateş, üşüme, titreme, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrısı ile hastaneye başvurdu. Ateşi 39°C olarak ölçüldü; boğazında hafif kızarıklık saptandı. Covid-19 PCR testi pozitif bulunan hastaya, Covid tedavisi verildi ve izolasyon önerildi. 10 gün içinde şikayetleri düzelen hastanın 22 Nisan ve 27 Nisan 2020 tarihli PCR testleri negatif bulundu.

  Hasta, 4 Ağustos 2020 tarihinde yeniden ateş, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, tat ve koku kaybı ve kas, eklem ağrısı ile başvurdu. Ateşi 38,7°C ölçüldü. Covid-19 PCR testi tekrar pozitif bulunan hastaya yeniden Covid tedavisi verildi. Hastanın tat ve koku kaybı şikayeti 10 günde, diğer şikayetleri 1 haftada düzeldi. 17 Ağustos 2020 tarihinde alınan PCR testi negatif
  bulundu.

  HERKESTE KALICI BİR BAĞIŞIKLIK OLUŞMAYABİLİR

  İlk hastalığından 119 gün sonra tekrar hasta olan bu olgu, Türkiye’de ilk, dünya literatüründe ikinci, kanıtlanmış olgu olma özelliğini taşıyor. Böylelikle hastalığı geçiren herkeste kalıcı bir bağışıklık oluşmayabileceği, insanların tekrar hasta olabileceği ve tedbirlerin herkes için gerekli olduğu vurgulandı.

  En Çok Okunanlar