More
  Ana SayfaTeknolojiTeknoloji Bağımlılığından Kurtaran Davranışlar

  Teknoloji Bağımlılığından Kurtaran Davranışlar

  Günümüzde teknolojinin her alanda hayatımızı kolaylaştırması aynı zamanda bir bağımlılık da yarattığı için insanları olumsuz etkileyebilmektedir. Her işimizi bir tıkla yapmamız bizi tembelleştirip dolayısıyla teknolojiye bağımlı hale gelmemize sebep olmaktadır. Bu içerikte size teknoloji bağımlılığından kurtaran davranışlardan bahsedeceğiz.

  Bu davranıştan kurtulmak için öncelikle bu durumun farkında olup, kabul etmeniz gerekmektedir. Bu bağımlılık önce televizyonun yaygınlaşmasıyla başlamıştır. Daha sonra telefonlara, bilgisayarlara yerini bırakmıştır. Eğer siz de telefona, bilgisayara ya da televizyona saatlerce bakıyor ve kendinizi durduramıyorsanız, ruhsal ve fiziksel rahatsız hissettiğiniz halde teknolojik aleti kullanmaya devam ediyorsanız bağımlı olmuş ya da oluyorsunuz demektir. Korkmanıza ve teknolojik aletlerinizi kapamanıza gerek yok. Bu yazı sizi bu bağımlılıktan kurtarabilir.

  Bu Bağımlılıktan Kurtaran Davranışlara Geçelim :

  Öncelikle bu bağımlılığın hemen çözülmesini beklemek yanlış olur. Zaten günümüz teknolojisinde her şeyi telefonla bilgisayarla yaptığımız için bu çokta mümkün değil.

  • İlk adım kesinlikle teknolojiden tamamen uzak durup günlerce telefona bilgisayara bakmak değil. Böyle bir davranışta bulunursanız bir süre sonra sıkılacak ve geri dönecek ve normalden daha fazla vakit geçireceksiniz. Bu durum yaşanmaması için önce bir süre belirleyin ve o süre bitince teknolojik aletinizi elinizden bırakıp başka bir işe yönelin. Mesela bir hobi edinebilirsiniz. İlk başta zorlanmanız çok normaldir önemli olan pes etmemek.
  • Süre işe yaramadıysa haftalık çizelge oluşturabilirsiniz. Uymanız şartıyla tabii ki.
  • Teknoloji başında vakit geçirmek yerine dışarı çıkıp sosyalleşmek sizi daha çok mutlu edecektir.
  • Teknolojik aletleri sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın. Bu birini aramak ya da çamaşır makinesinin nasıl çalıştırılacağı ile ilgili olabilir.
  • Bir uzmandan destek alabilirsiniz.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın