Günlük rutininizde ev ve iş arasında iyi bir denge oluşturmuş olabilirsiniz. Bu dengenin içinde sağlıklı beslenme ve haftanın belli günlerinde egzersiz yapma alışkanlıkları çok iyi bir biçimde oturmuş olabilir. Ancak her ne kadar düzenli ve disiplinli bir şekilde spor yapıyor, beslenmemize dikkat ediyor ve sağlıksız şeylerden uzak kalıyor olsak da bu durum tatile çıktığımız anda tamamen değişebiliyor ve sahip olduğumuz disiplin birden kaybolabiliyor. Ne var ki, seyahatlerden kilo almış halde dönmeniz bir zorunluluk değil. Bazı ipuçlarını takip ederek tatilde de fit kalabilir ve geri döndüğünüzde disiplinli düzeninize zorlanmadan devam edebilirsiniz.

1Çevrenizi verimli kullanın

Gittiğiniz her yerde fiziksel aktivite yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Bir kıyı şehrindeyken yüzebilir, dağlık bir bölgedeyken dağ yürüyüşüne çıkabilir ya da park bulamasanız bile şehir içinde yürüyebilirsiniz.

2O bölgeye özgü egzersizleri öğrenin

Bazı yerler kendilerine özgü egzersizlere sahiptir. Örneğin Hindistan’da yoga, Tayland’da Muay Thai veya Norveç’te kayak öğrenebilirsiniz. Seyahatiniz boyunca orada ne kadar gün harcayacaksanız günde 1 saatinizi buna ayırarak hem yeni bir spor öğrenmiş, hem de tatilde de hareket etmekten vazgeçmemiş olacaksınız.

3Dengeli beslenin

Fit kalmanın ön koşulunun sağlıklı beslenmek olduğunu biliyoruz. Ancak seyahate çıktığımızda tatmak istediğimiz pek çok yerel tat oluyor. Bu durumda yine sebze ve protein ağırlıklı beslenip şekerli ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalmak bir çözüm olabilir. Gittiğiniz yere özgü tatlıları çok merak ediyor olabilirsiniz, fakat bunları tam porsiyon şekilde tüketmek yerine sadece tadına bakmayı tercih edebilirsiniz.

4Online egzersizler

İnternette egzersiz videoları izleyebileceğiniz birçok mecra var. Seyahatlerinizde bunlardan faydalanabilir ve böylece gittiğiniz her yerde etkili egzersizler yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olansa sadece bir akıllı telefon ya da bilgisayar ve internet bağlantısı.

5Market alışverişi yapın

Her seferinde dışarıda yemek yerine market alışverişi yapıp bazı öğünlerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hem çok daha sağlıklı beslenebileceğinizi hem de fazla yemekten sakınabileceğinizi söyleyebiliriz. Üstelik fazla para harcamaktan da kurtulmuş olacaksınız. Hızlı ve kolay hazırlanabilir yiyecekler olan yulaf ezmesi, yumurta ve çay gibi içecekleri marketten alabilirsiniz.

6Her gün en az 7-8 saat uyuyun

Seyahatlerde sık sık uykusuz kaldığımız doğru. Ancak buna özellikle dikkat etmeli ve her gün en az 7-8 saat uyumaya özen göstermeliyiz. Çünkü yeterince alınamayan uykunun kilo artışıyla sonuçlandığını biliyoruz. Ayrıca gün içinde yapacağımız fiziksel aktivitelere zaman kalması ve gereksiz abur cuburlar yememek için de yeterince ve kaliteli uyku uyumak çok önemli.

Günlük rutininizde belli bir egzersiz ve sağlıklı beslenme düzeni yakalamış olsanız da, bunu seyahatlerde de devam ettirmek bazen zor olabiliyor. Ancak bu ipuçlarından faydalanarak çıktığınız tatillerden kilo almadan dönebilmeniz mümkün.