More
  Ana SayfaGÜNDEMTarihçi Mehmet Genç Yaşamını Yitirdi! Mehmet Genç Kimdir?

  Tarihçi Mehmet Genç Yaşamını Yitirdi! Mehmet Genç Kimdir?

  Tarihçi Mehmet Genç Yaşamını Yitirdi! Mehmet Genç Kimdir? Dr. Mehmet Genç tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İktisat tarihi alanına yaptığı çalışmalarla bilinen Mehmet Genç, 87 yaşındaydı.

  İktisat tarihinin önemli isimleriden olan tarihçi Mehmet Genç, dün akşam saatleriden tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi.

  Mehmet Genç, 1934 yılı Artvin doğumludur. Genç,  İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni 1953’te bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’ne başlamış daha sonra 1958’de bu okulu bitirmişti. 1960 yılında Ömer Lütfi Barkan’ın yanında “İktisat Tarihi” asistanı olarak çalıştı.

  Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mehmet Genç, yaşamı boyunca pek çok önemli üniversitede hoca olarak görev aldı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Osmanlı ekonomisi üzerine çalışmalar sürdüren Genç’in makaleleri İngilizce, Fransızca, Arapça ve Yunanca l gibi dillere çevrildi.

  En Çok Okunanlar