More
  Ana SayfaEKONOMİTapu Sahteciliğinin Önlenmesi İçin Yeni Bir Sistem Geliyor! Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi...

  Tapu Sahteciliğinin Önlenmesi İçin Yeni Bir Sistem Geliyor! Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Nedir?

  Tapu Sahteciliğinin Önlenmesi İçin Yeni Bir Sistem Geliyor! Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Nedir? Tapuda sahteciliğin önüne geçebilmek için yeni bir uygulamaya başlandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı’nın yaptığı açıklamaya göre, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’ne hızlı bir şekilde geçebilmek için pilot uygulamaya geçildi. Pilot uygulamanın Çankaya Kadastro Müdürlüğü’nden devam ettiği aktarıldı.

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edildiğini anlattı. Adlı, EKDS’nin Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu açıklayarak kimlik doğrulamanın tapuda sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu anlattı.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile beraber çalıştıklarını anlatan Adlı, vatandaşların T.C. Kimlik Numarasını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sistemine girip kimlik bilgilerini alarak doğrulama yapabildiklerini söyledi. Adlı konu hakkında şu açıklamaları yaptı:”İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara’da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor.

  Adlı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz.”

  En Çok Okunanlar