More
  Ana SayfaGÜNDEMSultan Melikşah Kimdir? Sultan Melikşah Ne Zaman Öldü?

  Sultan Melikşah Kimdir? Sultan Melikşah Ne Zaman Öldü?

  Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde canlandırılan Selçuklu Sultanı Melikşah büyük bir merakla araştırılıyor. Hem tarih meraklıları hem de dizinin hayranları Sultan Melikşah kimdir? Sultan Melikşah ne zaman öldü? soruların yanıtlarını araştırıyor.

  Büyük Selçuklu Devleti’ni en geniş sınırılarına ulaştıran şu sıralar ise hayatı Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden anlatılan Sultan Melikşah, Selçuklu tarihinin en büyük liderlerinden biri olarak sayılıyor. Dizide Sultan Melikşah’ı izleyenler Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah hakkında araştırmalar yapıyorlar. İşte Sultan Melikşah kimdir? Sultan Melikşah ne zaman öldü? soruların yanıtları…

  Sultan Melikşah Kimdir?

  Sultan Melikşah, tarihe damga vuran Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarıdır. Melikşah döneminde devletin sınırları en geniş dönemini yaşadı. Büyük Selçuklu Devleti’nin sınırları Anadolu’dan Umman’a Kafkaslar’dan Hindistan önlerine kadar genişledi. Melikşah devrinde önemli devlet ve bilim insanları da yetişti. Bunlar arasında Nizamülmülk ve Ömer Hayyam vardı.

  Sultan Melikşah Ne Zaman Öldü?

  Sultan Melikşah İslam içinde ayırlıkları ve anlaşmazlıkları çözmek için Bağdat’taki Nizamiye Medresesi’nde çeşitli konularda kendini geliştirmiş ve ilmine güvenilir 10 tane ehl-i Sünnet ve Caferî alimi konuk etti. Sultan Melikşah 3 gün süren bu toplantıya tarafsız olarak katıldı. Veziri Nizamülmülk ise toplantıda danışman olarak yer alırken Nizamülmülk’ün damadı Mukatil b. Atiyye konferansın kayıtlarını tuttu.

  Toplantı sırasında gelen Caferi alimler Sultan’ın sorduğu sorulara Kur’an-ı Kerîm’den ve Hadis-i Şerifler’den deliller göstererek soruları cevapladılar. Alimlerin sorduğu her soruya ustalıkla cevap vermesine şaşıran Melikşah, bu zamana kadarki düşüncesinin yanlış olduğuna kanaat getirip Şii mezhebine girdiğini ilan etti.

  Sultanın Şii mezhebine geçtiğini ilan etmesinin ardından Nizamülmülk de dahil olmak üzere toplantıda bulunan alimler Şii mezhebine geçti. Ancak daha sonraki süreçte bazı sünni alimler sultana Nizamülmülk aleyhinde dedikodular getirerek aralarını bozdular. Bir süre sonra ise hem Nizamülmülk hem de Melikşah öldürtüldü.

  Bunun dışında yer alan bazı görüşlere göre ünlü vezir Nizamülmülk o dönemin suikastçıları olan Haşhaşiler tarafından infaz edildi. Tarihçiler kendi araların sultanın öldürülmesi olayına farklı açılardan bakarak başka teoriler geliştirdiler. Tarihçi Ebu’l Feda Sultan Melikşah’ın 1092 – 1093 tarihleri arasında Bağdat’ta av sırasında vefat ettiğini yazar. Hamdullah Müstevfî-i Kazvînî “Târîh-i Güzîde” adlı eserinde de Melikşah’ın ev sırasında öldüğü ifade ediliyor.

  Bunların dışında Ermeni kronik-tarihçi Vardan Melikşah’ın barış sever bir kimse olduğunu ancak karısı tarafından zehirlendiğini anlatır. Kronik-tarihçi Kırakos Ganjaketsis ise sultanın 20 yıl boyunca emrindeki tüm halkına iyi davrandığını ancak karısı tarafından zehirlenerek öldürüldünü söyler. Urfalı Matias adlı Hristiyan kronik-tarihçi ise benzer görüşleri savunarak Melikşah’ın 27 Şubat 1092 veya 25 Şubat 1093’te Bağdad’da Semarkand sultanının kızı olan karısı tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü daha sonra babası Alparslan’ın yanında Marand’da gömüldüğünü yazar.

  En Çok Okunanlar