More
  Ana SayfaGenelSukulent Nasıl Bakılır?

  Sukulent Nasıl Bakılır?

  Son derece güzel bir bitki olan sukulent balkonlarda yerini almaya  başladığından beri sukulent nasıl bakılır ? Sorusu merak konusu oldu. Çok fazla uğraş gerektirmeyen sukulentler kaktüs benzeri bitkilerdir ve piyasada oldukça ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. 

  Sukulentler kolay bakımı ve güzel görünümleri ile hemen hemen herkesin evine girdi. Genellikle çiçekçiler tarafından dikensiz kaktüs olarak adlandırılan sukulentler dayanıklı yapıları sayesinde solmadan uzun yıllar evinizi ya da balkonunuz süsleyebilir. Sukulentlerin onlarca çeşidi vardır. Ayrıca, teraryumlarda içinde kullanılabilir. Peki, sukulent bakımı için neler yapılmalı?

  Sukulentlerin pek çok çeşidi yıl boyunca çiçek açma özelliğine sahiptir. Bu dayanıklı bitkiler köklerinde, gövdelerinde ve yaprak saplarındaki  etli dokularda su tutarlar. Bazı sukulent türlerinin yaprakları oldukça etlidir ve su balonuna benzerler. Su tutma özellikleri sayesinde su vermeseniz bile kendi içlerindeki su ile yaşamaya devam edebilirler.

  Sukulentler çok çeşitli yapılarda ve renklerde olabilirler ama genellikle özellikleri birbirine benzer. Bu bitkilerin yapraklarının üzerinde ince bir tabaka halinde tüyler yer alır. Tüyler, bitkideki suyun çabuk buharlaşmasını önler.

   

  Sukulent Toprağı Nasıl Olmalıdır? 

  Sukulentler için genellikle en uygun toprak kumlu topraktır. Eğer sukulent bakmaya karar verdiyseniz yüzde 75 torf yüzde 25 kum  içeren topraklar kullanmanız gerekir. 

   

  Sukulentleri Nasıl Sulamak Gerekir? 

  Sukulentler çok fazla sulama istemeyen bitkilerdir. 15 günde bir kere sulanması yeterli olur. Ancak, bitkiyi sularken aşırıya kaçmamak gerekir. Sukulent saksının altı da biri kadar sulama yapılması bitkinin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır. 

   

  Sukulentler Sıcak Ortamda Mı Tutulmalı? 

  Sukulent bakımında en çok merak edilen sorulardan biri sukulentin bulunduğu ortamın ne kadar sıcak olması gerektiğidir. Sukulentler, kaktüs gibi sıcak sever bir bitkidir. Sukulentinizi yirmi derecenin üzerinde bir oda sıcaklığında bakarsanız daha uzun ömürlü olacaktır. Buna ilave olarak sukulent güneş ışığını seven bir bitkidir. Bu nedenle güneş görmesi önemlidir. Sukulenti günde en az 3-4 saat güneş alabileceği bir yere koymanız bitkinizin daha kolay büyümesine yardımcı olacaktır. 

  Sukulent Oda Işığında Bakılır mı?

  Sukulentin ışık alması gerekir. Gölgede kalan ve ışık görmeyen sukulent bir süre sonra yapraklarını dökerek solar.

  En Çok Okunanlar