Su içmenin vücuda 7 faydası ve su içme alışkanlığı kazanma yolları

0
3

Yaşamın temel kaynaklarından olan su, sık sık dile getirilen önemini birçoğumuzun bildiği ama yeterince üzerinde durmadığı bir konu. Vücudun günlük su miktarını karşılaması için günde en az 2,5 litre su tüketmemiz gerektiği gerçeği ezber bir bilgi haline gelse de uygulamada birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor. Su içmenin faydalarına yakından baktığınızda, bu alışkanlığı kazanmak için bir an önce harekete geçmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Cildi temizler

Düzenli ve yeterli miktarda su tüketmek, cildi arındırır ve size daha canlı bir görüntü verir. Vücudunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olan su, vücudun ihtiyacı olan nemi kazanmasını da sağlar. Vücutta yeterli miktarda su olmadığı zaman, derinin kendini yenileme hızı da yavaşlar. Temiz, sağlıklı, canlı ve genç bir cilde, günlük içmeniz gereken su miktarıyla kavuşabilirsiniz.

Ağız kokusunu önler

Yetersiz beslenme ve az su tüketimi, tükürük miktarında azalmaya yol açar. Bu nedenle oluşan kuruluk, ağız kokusunu da beraberinde getirir. Düzenli ve bol miktarda su içerek kuruluk hissinden kurtulabilir ve ağız kokusu gibi istenmeyen durumların da önüne geçebilirsiniz.

Hastalıklara karşı korur

Az su tüketiminde, organlarımız fonksiyonunu yerine getiremez. Su tüketimi ile böbrekler düzenli çalışır, tansiyon düzenlenir, kalp hastalıklarının önüne geçilir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda su içmek vücuda direnç kazandırır. Su ayrıca dikkat eksikliği, baş ağrısı, kabızlık ve saç dökülmesi gibi problemlerin de önüne geçer.

Enerji verir

Bol su tüketerek enerji depolamanız mümkün. Sabah uyandığınızda aç karnına su içmeniz, vücudunuza ve organlarınıza uyarıcı bir etki yapar, sizi güne hazırlar. Su tüketimi ile beraber boşaltım ve sindirim sistemi de düzenlenmiş olur. Düzenli boşaltım sayesinde vücudunuz arınır, zinde ve enerjik hissedersiniz. Stres hormonu salgısının azalmasıyla da dingin bir hisse kavuşursunuz.

Hamilelik ve emzirme döneminin daha sağlıklı geçmesini sağlar

 Hamilelik döneminde iki kişilik yemek yeme algısı yanlıştır; ancak iki kişilik su tüketmenin zararı olmadığını bilmelisiniz. Bebek anne karnında su içerisinde gelişim gösterir ve annenin kan hacminin artması sonucu daha fazla su tüketmesi gerekir. Anne adaylarının, kendi tüketmesi gereken su miktarının yanı sıra bebeğin ihtiyacı olan suyu da hesaplamaları gerekir. Ayrıca bol su tüketmek, emzirme döneminde annenin sütünün artmasını da sağlar. Emzirme döneminde anne vücudu, normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar.

 Kas kasılmaları ve krampları önler

Egzersiz rutinlerinde de düzenli su tüketimi oldukça önemlidir. Kas kitlesindeki artışla beraber vücut da daha fazla su ihtiyacı duyar. Spordan önce ve sonra su tüketerek, olası kasılmalar ve krampların önüne geçebilirsiniz. Egzersiz sırasında vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanması için su içmeye önem verin.

Kilo verilmesinde yardımcıdır

Su tüketerek metabolizmanıza hız kazandırabilirsiniz. Su ile beraber yağ atma düşüncesi yanlış olsa da metabolizmayı çalıştıran su, tokluk hissi de verir ve az yemenize yardımcı olur. İştahı kesmesi nedeniyle diyet programlarında da öğünlerden önce belirli bir miktar su tüketilmesi önerilir.

 

Su içme alışkanlığı kazanmak için bu yöntemleri izleyebilirsiniz:

  • Su içmek için susamayı beklemeyin, daima etrafınızda su bulundurun. Susadıkça su

içme fikrini geride bıraktığınızda ve suyun önemini kavradığınızda, su içme

alışkanlığınızın da gelişeceğinden emin olabilirsiniz.

  • Su hatırlatıcı mobil uygulamalarla işinizi kolaylaştırın. Kendinize hedef koyun ve

içtiğiniz su miktarını bu uygulamalara kaydedin. Bu alışkanlığı tamamen kazanana

kadar, yaşam alanınızda belirli yerlere küçük notlar yazın.

  • Tükettiğiniz suyun tadını sevin. Tükettiğiniz su miktarı kadar önemli olan bir diğer

unsur, suyun kalitesidir. Tadı size güzel gelmeyen sudan içmemeye dikkat etmelisiniz. Bu sular sağlıklı olmadığı gibi, sizi su içmekten de uzak tutar.

  • Yemeklerde asitli içecekler tüketmek yerine su içmeyi deneyin. Yemeğin yanında asitli

içecekler tükettiğinizde, almakta olduğunuz gıdaların besin değeri kaybolabilir.

Yemekle beraber su içmek çok daha sağlıklıdır ve bol miktarda su tüketmenizi sağlar.

  • Su içmek için üzerinde ölçü miktarının yazdığı bardaklardan edinin. Su tüketmeyi

teşvik eden ürünleri; evinizde, ofisinizde ve aracınızda bulundurmaya dikkat edin.

 

Vücut, yemek yemeden direnebilir ama su içmeden sadece birkaç gün yaşayabilir. Nefesten sonra vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şey sudur. İnsan vücudunun %70’inin sudan oluşması da beden için suyun öneminin diğer bir kanıtıdır. Düzenli ve ideal miktarda su tüketerek, vücudunuza ihtiyacı olan kaynağı sağlayın. Bedeninizi arındırırken, ruhunuzu da yenileyin.