More
  Ana SayfaGenelStresi Azaltan Ve Mutlu Eden Besinler

  Stresi Azaltan Ve Mutlu Eden Besinler

  Yorgunluk, stres, gün içinde yaşanan pek çok sorun bir süre sonra moralinizin bozulmasına ve modunuzun düşmesine neden oluyor. Bu nedenle de yaşadığınız günden verim almakta zorlanıyorsunuz. Kendinizi bitkin ve mutsuz hissettiğiniz zamanlarda yiyeceğiniz bazı besinler moralınızın  düzelmesine ve kendinize gelmenize yardımcı olabilir. İşte mutluluk veren besinler

  Sabah iş yerinde bir arkadaşınızla tartıştınız ya da havanın kapalı olması nedeniyle canınız sıkıldı ve stresle baş etme konusunda zorlanıyorsunuz. Ama yapmanız gereken işler var  ve hemen kendinize gelerek modunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Tam bu noktada sizlere yardımcı olabilecek hemen hemen herkesin mutfağından olan besinler var. 

  İnsanların mutlu olması için beynin bazı hormonları salgılaması gerekiyor. Bu hormonlardan en önemlisi ise serotonin hormonu. Bazı besinlerde serotonin hormonu fazla miktarda bulunuyor ve tüketildiğinde mutlu olmanıza yardımcı oluyor.

   

  ÇİKOLATA 

  Listemizin başından en çok sevilen tatlılardan biri olan çikolata var. Yapılan pek çok araştırma bitter çikolatanın insanın mutluluk hormonlarını harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Sabahları kahvenin yanında yenilen çikolata gün içinde mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. 

   

  MUZ 

  Muz, sadece mutlu etmekle kalmaz aynı zamanda diyetlerde ara öğün olarak kullanılan bilir. Her gün bir tane muz yiyerek hem zayıflayıp hem de ruhsal dengenizi sağlayabilirsiniz. 

   

  CEVİZ

  Ceviz kuruyemişler arasında serotonin salgılanmasına en çok yardımcı olan besinlerinden biridir. Günde iki üç tane ceviz tüketerek stresten kurtulabilirsiniz.

   

  AY ÇEKİDEĞİ

  Listede yer alan bir başka serotonin zengini besinde ay çekirdeği. Ay çekirdeği hem çiğneme refleksini harekete geçirir hem de mutluluk hormonunun salgılanmasına yardım eder.

   

  KURU İNCİR 

  Kan şekerini düzenleyen ve insan sağlığına çok faydalı olan kuru incir ruh sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Ara öğün olarak tüketilen kuru incir aynı zamanda kaygı seviyenizi en aza indirecektir. 

   

  BEZELYE

  Listede yer alan  en farklı besinlerden biri bezelye. Pek çok kişi sofrada gördüğünde çok fazla mutlu olmuyor ama bezelye tam bir serotonin deposu. Bir tabak bezelye yemeği ile mutlu olabilirsiniz. 

  PEYNİR 

  Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz beyaz  peynir tüm gününüzün mutlu ve sağlıklı geçmesine yardımcı olur. Bu nedenle sabahları kahvaltı etmeyi ve peynir tüketmeyi ihmal etmeyin.

   

  TAHILLI SALATALAR

  Nohut, buğday ve fasulye gibi tahıllardan yapılan salatalar stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu besinlerden yapılan salatalar sağlıklı bir öğün geçirmenize de yardımcı olur. 

   

  En Çok Okunanlar