Spor salonlarında en sık karşılaşılan yanlışlar ve bunlardan korunma yolları

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olma isteğiyle çoğumuz spor salonlarında uzun vakitler geçiriyoruz. Sık karşılaşılan yanlışlar ve bunlardan korunma yolları

Spor salonlarında en sık karşılaşılan yanlışlar ve bunlardan korunma yolları

 İş çıkışı, hafta sonu tatilleri ya da boşluk yaratabildiğimiz her an egzersiz yapmaya özen gösteriyoruz. Peki bu aktiviteyi ne kadar doğru yapıyoruz? Spor yapmak kadar, bunun hangi zamanda ve hangi şekilde yapıldığı da hayati önem taşıyor. Özellikle spor salonlarında, plansız ve bilinçsiz yapılan egzersizler sakatlanmaları ya da verimsiz çalışmaları beraberinde getirebiliyor.

Spor aletlerinin yanlış kullanımı ve yanlış hareketler

Spor yapmak kadar sporu doğru aletlerle, doğru şekilde yapmak da çok önemli. Sık karşılaşılan yanlışlar genellikle spor aletlerinin yanlış kullanımından kaynaklanıyor. Koşu bandında ya da kardiyo aletlerinde saatlerinizi harcamak size her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir. Önemli olan, ideal zamanda maksimum performansı yakalamaktır.

En çok yapılan yanlışlardan biri de koşu bandının kullanımıyla ilgili: Koşu bandını kullanırken yavaş tempoyla başlamanız, ardından adımlarınızı hızlandırmanız ve koşma aşamasına yavaş bir geçiş yapmanız gerekiyor.  Ağırlık çalışmadan ve yağ yakma aşamasına geçmeden önce ise, 10 -12 dakika koşarak vücudunuzu ısındırmanız yararlı olacaktır. Egzersiz sırasında yaptığınız hareketlerin kontrollü olması önemlidir. Vücudu kontrolsüz bir biçimde hareket ettirmek de sakatlanmalara yol açabilir. Kullandığınız spor aletleri anatomik yapınıza ve hedefinize göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle doğru ekipman kullanımı ve doğru hareketler için uzman tavsiyesiyle ilerlemeniz önerilir.

Programsız çalışmayın

Programa bağlı kalmadan egzersiz yapmak size sadece zaman kaybettirir. Öncelikle egzersizlerinizle neyi amaçladığınızı, nasıl bir vücuda sahip olmak istediğinizi belirleyin. Dağınık ve programsız bir çalışma ile spor salonunda uzun zaman geçirmek size bir fayda sağlamaz. Sadece düzenli ve bilinçli bir çalışmayla istediğiniz vücuda kavuşabileceğinizi unutmayın. Mevcut programınızın çalışma süresini aşmanın ve spor salonunda çok uzun süre vakit geçirmenin de bir artısı olmadığını belirtmek gerek. Haftada en az 3 gün ve günde maksimum 60 dakika süre ile son derece etkili bir çalışma rutini yakalayabilirsiniz. Programınızı bir uzmanla birlikte vücut yapınıza ve varsa sağlık probleminize göre düzenlemeye özen gösterin

Isınma ve soğuma hareketlerini atlamayın

İyi bir egzersiz için antrenman öncesi vücudu ısıtmak çok önemlidir. Antrenmandan önce, basit esneme hareketlerinden oluşan maksimum 6 dakikalık bir ısınmayla, vücudunuza aniden yüklenmemiş ve sakatlanma gibi olumsuzlukları da engellemiş olursunuz. Antrenmanın ardından da bedeninizin soğumasına izin vermeniz gerekiyor. Yeterince soğumamış ve dinlenmemiş bir vücutta kas ağrıları kaçınılmazdır.

Protein içeceklerine dikkat

Güçlenme odaklı bir çalışma planınız yoksa protein içecekleri tüketmenize çok fazla gerek yok. İyi bir uyku düzeni ve doğru beslenme ile gerekli proteini almanızın egzersizlerinize daha sağlıklı katkıları olacaktır.

Aynalara yakın olmaktan kaçınmayın

Spor salonlarındaki aynaların günümüzde daha çok fotoğraf çekmek için kullanıldığında hemfikiriz. Salonlardaki aynaları asıl amacına uygun kullanmak bize yapmış olduğumuz sporla ilgili feedback vermesi açısından çok önemlidir. Düzeltmeniz gereken kısımları ve yanlışlarınızı daha net görmeniz için aynaları kullanmaktan çekinmeyin.

Spora odaklanın

Yapmış olduğunuz spordan verim almak ve sonuca ulaşmak için istekli ve azimli olmamız gerekiyor. Bunun için dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçının ve sadece hedefinize odaklanın. Spor yaparken bir şey izlemek, spora ara verip telefonla vakit geçirmek egzersizi olumsuz etkiler ve programın aksamasına neden olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER