Modası geçmiş olsa da kendisi hala etkili egzersiz türleri

Yıllar geçtikçe bilim ve teknolojide yaşanan ilerlemeler, fitness alışkanlıklarına da yansımaya başladı.

Modası geçmiş olsa da kendisi hala etkili egzersiz türleri

Bugünün spor salonları ayrıntılı makinelerle ve insanların optimum sürelerde fit hale gelebilmesi için tasarlanmış son model ekipmanlarla dolu. Ancak günümüzde hemen her şeyde olduğu gibi, fitnessın da bir modası olduğunu ve bazı egzersiz türlerinin aslında gayet işe yaradığı halde geçmişte kalıp artık yapılmadığını söyleyebiliriz. Amacınız farklı bir şeyler yapmak ve fitness rutininizin biraz dışına çıkmaksa yazının devamında yer vereceğimiz bu egzersiz türlerine bir şans vermek isteyebilirsiniz:

İp atlama
Uygun bir çift spor ayakkabıdan ve bir ipten başka bir şey gerektirmeyen bu egzersiz, 7-8 dakikada ortalama 100 kalori yaktıracak şekilde etkili. Kalp hızını kısa sürede arttıran ip atlama, bu nedenle mükemmel bir kardiyo egzersizi olarak karşımıza çıkıyor. İp atlarken en çok dikkat edilmesi gereken şeyse doğru bir duruşa sahip olmak. Kısaca boynunuzu rahat, bakışlarınızı ileride, omuzlarınız kulaklarınızdan uzak ve göğsünüzü de açmış şekilde durmanızın yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ip atlama esnasında karın kaslarınızın da aktif olduğundan emin olmalısınız.

Jimnastik halkası
İlk duyulduğunda biraz nostaljik bir etki bıraksa da, aslında jimnastik bir zamanların en çok tercih edilen etkili egzersizlerinden biriydi. Jimnastik halkasını iki yanından tutarak plank pozisyonunda durmak, karın ve kol kaslarınızı son derece aktif bir şekilde çalıştırabilmenizi sağlar. Üstelik jimnastik halkasıyla yapabileceğiniz tek egzersiz bu değil. Bu halkalarla uygulayabileceğiniz farklı egzersizlerle vücudunuzun farklı bölümlerini geliştirebilmeniz mümkün.

Step aerobik
Neredeyse hepimizin bildiği step basamağıyla uygulanan step aerobik, aslında bugün de birçok spor salonunda yapılmakta. Diğer egzersiz türlerine göre farkı daha az göz korkutucu olması, onu yıllar önce en çok tercih edilen egzersiz haline getirmişti. Yavaş başlayan ve sonrasında gittikçe hızını arttıran step aerobik, özellikle bacak kaslarını güçlendiren ve kalp hızını arttıran oldukça etkili bir kardiyo egzersizi.

Kum torbası
Bugün sadece boks yapanların kullandığı kum torbası, bir zamanlar spor yapan herkes tarafından kullanılan bir spor gereciydi. Saatte 500 ila 1000 arasında kalori yaktıran kum torbası yumruklama egzersizi, aynı zamanda koordinasyonu, refleksi, gücü, dikkati ve esnekliği de geliştiren bir aktivite.
Egzersizi hayatının bir parçası haline getirmiş ve arada bir farklı egzersiz arayışlarına giren biriyseniz, modası geçmiş olsa da kendisi hala etkili bu egzersiz türlerini deneyebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzu alıştığı rutinden çıkararak şaşırtabilir ve yağ yakımı ile birlikte kas inşa etme sürecinizi de hızlandırabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER