Egzersiz yaparken motivasyon arttırma yöntemleri!

Hareket, hayatımızın vazgeçilmezi. Birçoğumuz sağlıklı ve fit kalmak için egzersiz yapmaya, yoğun tempomuz arasında bile spora zaman ayırmaya dikkat ediyoruz.

Egzersiz yaparken motivasyon arttırma yöntemleri!

 Eğer zaman geçtikçe enerjinizin bittiğini düşünüyor ve egzersizi sürekli erteliyorsanız, bu duruma kulak verin. Vücudunuzu soğutmadan yeniden harekete geçin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız adımlardan faydalanabilirsiniz.

Makul hedefler belirleyin
Egzersizden uzaklaşmanın temel sebeplerinden biri, hedefe hemen ulaşma isteğinin gerçekleşmemesinden kaynaklanır. İstenilen sonucu kısa sürede alamıyorsanız üzülmeyin. Kendinize başlangıçta küçük hedefler belirleyerek motivasyonunuzu artırın. Yakın hedeflere kısa sürede ulaştığınızda, daha iyi konsantre olduğunuzu göreceksiniz.

İdeal egzersiz zamanınızı seçin
Egzersizle ilgili uygun zaman, bireysel farklılıklar gösterir. Yapılan spor da belirleyici bir faktördür. İşten çıktığınızda spor salonuna uğramak, gün içerisinde yorulan vücudunuzun daha çok efor sarf etmesine ve yapılan spordan keyif almamanıza neden oluyorsa, salon egzersizleri için hafta sonu vakit ayırabilirsiniz. Egzersiz, sabah saatlerinde yapıldığında sizi güne hazırlar ve daha mutlu olmanızı sağlar. Açma, germe ve esneme hareketleri, temiz havada kısa süreli yürüme ve koşma size kendinizi çok daha iyi hissettirir.

Kendinize ödül verin
Hedefinize odaklanırken, sizi motive edecek şeyleri göz ardı etmeyin. Belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda kendinize vereceğiniz bir hediyeniz olsun. Bu, uzun zamandır yapmak istediğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirmek, sevdiğiniz bir yiyeceği – programınıza ve sağlığınıza olumsuz etkisi olmayacak şekilde – yemek ya da spor dışında keyif aldığınız farklı bir etkinliği yapmak olabilir. Hedefinize giden yolda kendinize verdiğiniz bu ödüller, devam etmenizi sağlayan küçük molalardır.

Net ve kararlı olun

Egzersiz programınızın günlerini, saatlerini belirleyin ve bunları not edin. Egzersiz yapmanız gereken zamanda planlamadığınız durumlar oluşması olağandır. Acil olmadığı sürece egzersizinizi ertelemeyin. Örneğin; arkadaş toplantılarınızı organize ederken, spor programınızın olduğu bir günü seçmeyin ve bunu dile getirmekten kaçınmayın. Bu durum, egzersiz yapma bilincinizin oturmasına ve egzersizi öncelik haline getirmenize yardımcı olur.

Güzel spor kıyafetleri alın
Yaptığınız egzersize göre kullandığınız ekipman da değişir. Ekipman ve kıyafetlerinizde en sevdiğiniz renkleri seçin. Egzersiz giysileriniz; vücudunuza uygun, rahat edebileceğiniz, estetik bulduğunuz kıyafetler olmalıdır. Spor dışında bile giyme isteği uyandıran giysiler, spor yaparken mutluluk verir ve spora daha fazla zaman ayırmanızı sağlar.

İdol belirleyin
Egzersiz sonucunda ulaşmak istediğiniz vücuda sahip bir idolünüz olsun. İdolünüzü ve egzersizlerini düzenli olarak takip edin. Spordan uzaklaştığınızda, egzersiz sayfalarında ve sporcu hesaplarında tesadüfen gördüğünüz paylaşımlar, harekete geçmenize yardımcı olur.

Egzersize ilk başladığınızda daha istekli ve heyecanlı hissedebilir, zamanla bu ilgi ve motivasyonun azalması durumuyla karşılaşabilirsiniz. Ve bu durum, sandığınızın aksine her zaman yoğunluktan kaynaklanmaz. Hedefinize ulaşmak için doğru yolu izleyin ve asla pes etmeyin. Mücadelenizin sonunda başarmanın verdiği tatmin duygusunun keyfini yaşayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER