Alkol tüketimi, yapılan egzersizleri nasıl etkiler?

Düzenli egzersiz yapan, ancak alkol tüketmeyi de seven pek çok kişi var. Bu durumda akıllara en çok takılan soru ise, alkol tüketiminin yapılan egzersizleri nasıl etkilediği.

Alkol tüketimi, yapılan egzersizleri nasıl etkiler?

Alkolün bireyler üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişse de, konu fiziksel aktivite olduğunda motor becerilerinden susuzluğa kadar birçok farklı alanda etkilerinin olduğu bilinmekte. Yazının devamında bu etkileri daha detaylı şekilde görebilir, akolün egzersizden önce ve sonra içildiğinde nasıl etkilerinin olduğunu öğrenebilirsiniz:

Egzersizden önce içmek
Özellikle ağır bir egzersiz rutini ya da bir yarış söz konusu ise, egzersizden önceki saatlerde asla alkol tüketilmemesi gerekiyor. Alkolün merkezi sinir sisteminize ve motor becerilerinize olan olumsuz etkileri koordinasyonunuzu zayıflatabilir, dengenize zarar verebilir ve tepkilerinizi geciktirebilir. Araştırmalar, az miktarda tüketilen alkolün dahi, egzersiz sırasındaki dayanıklılığa zarar verdiğini gösteriyor. Ek olarak, alkolün vücudunuzdaki karbonhidrat depolarını kullanıyor olması da sizin enerji sıkıntısı yaşamanıza neden olabilir.

Egzersizden sonra içmek
Egzersizden önce olduğu kadar egzersizden sonra da alkol tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor. Yoğun bir antrenmandan sonra vücut yenilenmeye ve iyileşmeye ihtiyaç duyar. Gösterdiği yoğun performansın ardından kaybettiği suyu geri almak bu iyileşme sürecinin en önemli parçasıdır. Alkol tüketiminin vücutta dehidrasyona neden olması, vücudun ihtiyaç duyduğu suyu alamaması ve bu nedenle egzersizin ardından iyileşme şansı bulamaması anlamına gelebilir. Bu nedenle egzersiz sonrası dengeli bir öğün ve ardından vücudun ihtiyaç duyduğu suyun alınması önceliğiniz olmalıdır. Alkol tüketmek içinse bunları sağlayana kadar beklemek yerinde olacaktır.

Alkolün egzersiz üzerindeki dolaylı etkileri
Düzenli bir egzersiz rutini, aynı zamanda kaliteli ve düzenli uyku alışkanlığı gerektirir. Çünkü uyku, fiziksel aktivite sonrası vücudun iyileşmesini kolaylaştırır, kasların gelişmesine yardımcı olur. Alkolün uykuya dalmayı kolaylaştırdığı bilinse de, uyku safhalarınızı bozduğu ve bu nedenle uykunuzun kalitesini düşürdüğü bir sır değil. Bu nedenle egzersiz yapan biriyseniz, alkol tüketiminizi sınırlandırmanız, yaptığınız egzersizin etkinliği açısından çok önemli.

Alkolün kan akışını hızlandırıcı etkisi ise her egzersiz yaptığınızda kaslarınızda oluşan küçük yırtıkları olumsuz etkileyebilir ve bu şekilde yine kasların iyileşme hızını yavaşlatabilir.
Ayrıca alkollü içeceklerin aynı zamanda yüksek kalorili içecekler olması, yine egzersiz hedeflerinize ulaşmanızı olumsuz etkileyebilir. Alkol tüketiminin, vücudun fiziksel egzersiz sırasında ihtiyaç duyduğu besinlerin vücut tarafından kullanımını engellemesi de aynı olumsuz etkiyle sonuçlanabilir.

Alkolün genellikle yapılan egzersizlere negatif etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Egzersiz yapan ve sağlıklı yaşamaya dikkat eden biriyseniz, alkol tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlandırmalı ve özellikle egzersizden hemen önce ya da sonra alkol tüketmemeye özen göstermelisiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER