Sağlıklı kilo artışı, kilo kontrolünde çok önemli bir yer tutmaktadır. Kilo almak isteyenlerin bunu egzersiz ve uygun bir diyetle desteklemeleri, gelişigüzel tüketilen yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklerle alınan kiloya göre çok daha faydalı olacaktır. Bu şekilde fazla yağlanmaların olmadığı ve vücut ağırlığının yoğun olarak kas kütlesinden oluştuğu bir kilo artışı gerçekleşir ve sağlığınızdan ödün vermeden kilo alabilmeniz mümkün olur. Aşağıda egzersiz yaparak sağlıklı kilo alabilmek için uygulamanız gereken bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

1Kardiyo egzersizlerden uzak durun

Sağlıklı kilo artışında öncelikle yapmanız gereken şey hangi egzersizleri yapıp hangilerini yapmamanız gerektiğini bilmektir. Bu noktada kardiyo egzersizlerinden uzak durmanız özellikle tavsiye edilir. Çünkü kardiyo egzersizleri kalori ve yağ yakımına yönelik egzersizlerdir. Isınma amaçlı yaptığınız 7-10 dakikalık egzersizler dışında bu egzersizleri yapmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. Ancak yine de koşu yapmak, bisiklet sürmek gibi egzersizleri çok seviyor ve bunlardan vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bunların yaktıkları kalorileri telafi etmek için daha fazla yemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

2Kalori alımına dikkat edin

Kalori alımı, kilo almak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerin başında gelir. Kilo artışı, alınan kaloriler, yakılanlardan fazla olduğunda mümkün olur. Bu nedenle tükettiğiniz yiyeceklerdeki kalorilerin gün içinde yaktığınız enerjiden her zaman daha fazla olduğuna dikkat etmelisiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi yaptığınız egzersizlerin kalori yakımına yönelik olmaması da önemli. Bu yüzden kalori alımınızla egzersizleriniz arasında mutlaka bir denge olmalı. Ne yemeniz gerektiği konusunda ise karbonhidrat ve protein dengesine dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Bu süreçte karbonhidrat alımına ayrıca önem vermelisiniz. Çünkü kompleks karbonhidratlar sağlıklı kilo almanın vazgeçilmezidir.

3Hangi egzersizler yapılabilir?

Egzersiz yaparak kilo almada temel amaç kas kütlesini arttırmak olduğu için, bu konuda kasları büyüten tüm egzersizlerden yararlanılabileceğini söyleyebiliriz. Bunların başında gelen ağırlık kaldırma, kas kütlesinin kısa sürede artmasını sağlar. Ağırlık kaldırma egzersizlerine deadlift ve bench press gibi egzersizler örnek olarak gösterilebilir. Bacaklar içinse dumbell ile yapılan squat egzersizleri önerilmektedir.

Spor yaparak sağlıklı kilo almak, en az sağlıklı kilo vermek kadar emek isteyen bir süreci ifade eder. Kilo almak isteyen biriyseniz, derlediğimiz ipuçlarından faydalanarak bunu en sağlıklı şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu esnada kendi başınıza hareket etmek yerine mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerektiğini de belirtmeliyiz.